Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

nesouhlas s ukončením pracovní neschopnosti

Autor Naděžda Pawelková
Předmět nesouhlas s ukončením pracovní neschopnosti
Dotaz Dobrý den, prosím vás o radu, jelikož nevím zda je dobré podat návrh o přezkoumání rozhodnutí obvodní lékařky s ukončením pracovní neschopnosti a třídenní lhůta mi zítra vyprší. Mám šroubovanou pánev na stydké a křížové kosti a částečně poškozený sedací nerv, jsem přes rok na nemocenské, podpůrčí doba již uplynula, bohužěl jsem pozdě podala žádost o invalidní důchod/lékařka mi nedokázala poradit a já jsem čekala ještě na lékařské nálezy,abych věděla zda žádat o prodloužení PN nebo ID/. Takže důchod ještě není schválen a před komisi bych měla jít pravděpodobně příští týden, přesto mi obvodní ukončila neschopenku na ústní příkaz posudkové s tím, že se mám jít evidovat na ÚP. Podle traumatologa a neurologa jsem v době doléčování a kontrolu mám za půl roku s tím , že mám zátěž povolenou do bolesti, což je u mě otázka dvou hodin zátěže pánve (stání, sezení, pěšky dojdu max.do 3km). Na sosiálce mi řekli, že nemohu mít prodloužení pracovní neschopnosti, protože u mě není předpoklad uzdravení do 3 měsíců. Mám obavy, že bych se mohla dostat do situace,kdy při zamítnutí ID bych byla uchazečem o zaměstnání, a přitom mi můj zdravotní stav nedovolí vykonávat zaměstnání. Jednala obvodní lékařka správně nebo se mám bránit? Ukončení PN jí posudková odůvodnila tak, že mi vypršela podpůrčí doba nemocenské, pracovní poměr na dobu určitou, která uplynula v průběhu nemocenské, mi nebyl prodloužen, tudíž už nejsem zaměstnaná, jsem schopna dojít na lékařské vyšetření, a tudíž také zvládnu docházet na ÚP. Za případnou odpovědˇpředem moc děkuji.

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Pawelková,

vůbec tomu nerozumím. ČSSZ do toho nemá vůbec co mluvit, pokud jde o prodloužení pracovní neschopnosti. Pokud však dojdete 3 km, pak se domnívám, že budete mít možná problém s přiznáním ID. Jinak správný postup je takový, že Váš ošetřující lékař, pokud uzná za nesporné, že je potřeba abyste byla v pracovní neschopnosti, tak po roce musí požádat krajského revizního lékaře o prodloužení této doby, přičemž tuto žádost zdůvodní Vaším zdravotním stavem. Pokud však lékař rozhodl, že Vám již neprodlouží Vaší pracovní neschopnost, můžete se obrátit na krajského revizního lékaře vaší zdravotní pojišťovny. Nic jiného v této věci nemůžete dělat.

S pozdravem Václav Krása