Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

Nepřiznání invalidního důchodu

Autor Libuše Bergmanová
Předmět Nepřiznání invalidního důchodu
Dotaz Vážený pane Kráso, mám dotaz: Mé sestře je 55 let. v roce 2013 jí byla diagnostikována rakovina prsu. Prs jí byl v lednu 2014 operativně odstraněn. Rakovina je zhoubná, v současné době má metastáze do kostí a rakovinu druhého prsu, který jí již nebudou odstraňovat. Letos v dubnu si požádal o invalidní důchod, který jí nebyl přiznán. U komise jí paní doktorka řekla, že rakovina není důvod k přiznání invalidního důchodu, že může pracovat. Sestra je neustále pod tišícími léky na bázi morfia, protože má obrovské bolesti všech kostí. Do zaměstnání ji nikde nepřijmou, neboť je neustále pod vlivem těchto léků. Paní doktorka z posudkové komise jí na toto odpověděla, že rakovina nebolí, že to je jen její psychický problém, a doporučila jí návštěvu psychiatra. Dá se proti rozhodnutí komise nějak odvolat? Přeci není možné takto rozhodnout v neprospěch mé sestry. Sestra pobírá dávky v hmotné nouzi 3500,00 Kč a z tohoto se nedá žít, navíc se musí každý měsíc hlásit na úřadu práce. Poradíte mi prosím ? Děkuji za odpověď. Libuše Bergmanová

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Bergmanová,

to co píšete je strašné. je nezbytné, aby Vaše setra do 30 dnů podala námitku proti rozhodnutí. Námitka se posílá prostřednictvím OSSZ na ČSSZ, Křížová 25, 155 00 Praha 5. Stačí napsat, že podáváte njámitku proti rozhodnutí o nepřiznání ID z důvodu, které jste uvedla do dotazu. Dále Vám doporučuji podat stížnost na posudkovou lékařku k řediteli odboru posudkové služby, JUDr. Jiří Biskup, Podskalská 19, 128 01 Praha 2. je to neuvěřitelná arogance. Rakovina je samozřejmě indikací pro přiznání ID III. stupně. Myslím si, že toto by si zasloužilo i mediální zviditelnění. Pokud budete souhlasit, napiště mi na v.krasa@nrzp.cz.

S pozdravem Václav Krása