Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

Nepřiznání invalidního důchodu

Autor Simona
Předmět Nepřiznání invalidního důchodu
Dotaz

Dobrý večer pane Krása,

je mi 25 let (odpracováno 4,5roku) a trpím hyperelasticitou vazů v celém těle. Mám po 3 neuspěšných operacích pr. kotníku (mám hluboké poranění lítkového nervu, omezení hybnosti a necítím část nohy) Mám problémy i s druhým kotníkem a v lednu bych měla podstoupit na obouch kotnicích artrodézu ( zpevnění kloubů) . Mám časté podvrtnutí kotníků i na rovině a nohy oteklé a hrají všemi barvami. Před pár dny jsem byla přizvána ke komisy, kde mi ihned než jsem dosedla na židly sdělily, že jsem mladá a že ať si udělám školu a jdu si sednout do kanceláře, že důchod mi na to nedají a ať nečekám, že by mě ho potom přiznali po zpevnění kloubů. Bylo mi sděleno, že se s tím dá normálně chodit.(Ani žádnou prohlídku neprovedli)  Odborník, který by mi měl dělat operaci mluvil o tom, že veškeré aktivity nebudu moct dělat a chůze jen o berlích. Bohužel jsem tedy po paní "doktorce" u komise vyjela, že ať si zkusí něčím zpevnit kotníky a ukáže mi, jak bude chodit normálně, podle jejích slov. Řekla mi, že ona nic zkoušet nebude a ať si s ničím takovým nevymýšlím a ukončilo se vše. Chtěla bych se Vás zeptat, jak v tomto případě mám postupovat a chtěla bych se i zptat, zda se jednotlivé hodnoty procentní míry poklesu pracovní schopnosti sčítají. Mám i astma, ale lékařské zprávy jsem nepředkládala. Nechtěli je vůbec vidět. Předem děkuji

S pozdravem Batromijová

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Batromijová,

jednotlivé diagnózy se při posuzování invalidity nesčítají. je možnost pouze přihlédnout k ostatním diagnózám a zvýšit procento míry invalidity maximálně o 10 %. Doporučuji Vám podat námitku proti rozhodnutí. Námitka se podává prostřednictvím OSSZ přímo k ČSSZ.

S pozdravem Václav Krása

Vážená paní, rád jsem Vám poradil, a pokud budete opět potřebovat mojí radu, můžete se na mě kdykoliv obrátit s dotazem. Dovoluji si Vás poprosit také o pomoc. Národní rada osob se zdravotním postižením ČR, jejíž jsem předsedou, se změnou zákona o loteriích, dostala do velmi složité finanční situace. Má povolenou sbírku. Pokud byste mohla Vy osobně, nebo někdo z Vašich blízkých přispět jakoukoliv částkou na tento sbírkový účet, velmi by nám to pomohlo při další důsledné obhajobě práv a zájmů osob se zdravotním postižením a jejich blízkých.

Číslo účtu je: 248896031 / 0300. Podrobnosti ke sbírce najdete na webu www.nrzp.cz. Předem Vám děkuji za Vaši snahu nám pomoci.