Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

Nepřiznání invalidníhi důchodu

Autor Ludmila Habrmanová
Předmět Nepřiznání invalidníhi důchodu
Dotaz

Dobrý den,jsem po operaciHLE L5/S1 v 7/2006 s extrakcí sekvestrů,byla jsem necelý rok v PID,potom jsem dostala na 3 roky ČID.V roce 2010 byl přehodnocen na na invaliditu 1.st. a v listopadu téhož roku mi byl odebrán.Byla jsem odkázána,abych si požádala o OZZ.To jsem dostala.Jelijož zdravotní problémy neustaly,bylo mi po 51/2 letech uděláno Ct vyšetření.Kde je nález L3/4,L4/5drobná cirkul.protruze do 2-4 mm,foramina volná,spin. kanál v AP 14 mm, L5/S1 snížení disku s vakuum fenomenem,po herniaci vlevo pre/foramináně, s kontaktem odstupu S1 vlevo, nyní osteochondrální val 4 mm s obliterací L foramina,středně významná foraminostenoza.Bolesti v LDK jsou stálé.Můj neurolog mi řekl,že s tímto stavem nelze nic dělat,prý se stím mám naučit žít.Když se dozvěděl,že nemám ID, mi doporučil o něj zažádat.Jelikož i primář neurologie /kde jsem byla na kaudálním obstřiku/  se divil,že nemám ID,tak jsem o něj požádala.Byl mi zamítnut,jelikož se jedná o lehké onemocnění páteře.Na moji reakci,že i primář neurologie se diví,proč ho nemám.Mě odpověděli,že není posudkový lékař a že tabulky tvořil odborníci na neurologii.Mám to chápat,že víc jak 6 let chodím k neodborníkům nebo dokonce k laikům.Jak se může obyčejný člověk bránit zvůli posudkových lékařů.Bylo mi řečeno,že jsem se neměla dát operovat a důchod bych měla.Nyní jsem 4 měsíce v PN a musím jít do práce kde pracuji na plný úvazek,abych měla z čeho žít.Je vůbec možné,že podle nových tabulek se můj zdravotní stav zlepšil o 15 procent?.Možná mi pomůžou antidepresiva,které mi předepsal neurolog,protože moje bolesti trvají už velmi dlouho.Děkiju .

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Habrmanová,

od roku 2010 vstoupila v platnost vyhláška č. 359/2009 Sb., kterou došlo ke změně procentního ohodnocení jednotlivých zdravotních postižení. V zásadě došlo ke zpřísnění podmínek. Toto zpřísnění pravděpodobně postihlo i Vás. Máte možnost případně podat námitku proti rozhodnutí nebo případně soudní přezkum správního řízení. Ovšem pokud vítě, že došlo ke snížení procentní sazby, tak Vaše námitka i soudní přezkum by byly neúčinné.

S pozdravem Václav Krása