Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

Nepřiznání inval.důchodu

Autor Miroslav Papežík
Předmět Nepřiznání inval.důchodu
Dotaz Právě jsem dosáhl věku 60 let,10 měsíců jsem v prac.neschopnosti po operaci kolena,svoji původní profesi nemohu vykonávat,mám i jiné zdravotní problémy. Zažádal jsem si o část.inval.důchod,posudková lékařka mi však nárok nepřiznala s tím,že mám požádat o starobní důchod. Ten však pro mě není výhodný,kvůli krácení /2 roky/. Je možné se proti rozhodnutí odvolat nebo jak mám nyní postupovat ? Děkuji za odpověď.

Odpověd na dotaz:

Vážený pane Papežík, proti rozhodnutí o nepřiznání částečného invalidního důchodu se samozřejmě můžete odvolat. Posudková lékařka Vám vůbec neměla nabízet přiznání starobního důchodu, protože toto do její kompetence nespadá. Je samozřejmé, že pokud by bylo přiznání starobního důchodu pro Vás méně výhodné, tak máte právo, pokud Váš zdravotní stav tomu odpovídá požádat o částečný nebo plný invalidní důchod a musí Vám být přiznán, pokud vyhovujete všem nárokům. Po dovršení věku na starobní důchod si můžete požádat o starobní důchod a to v případě, že starobní důchod by byl výhodnější než invalidní. S pozdravem. Václav Krása