Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

Nemoci a přiznání stupně invalidního důchodu

Autor Jiří Wojnar
Předmět Nemoci a přiznání stupně invalidního důchodu
Dotaz

Dobrý den,

potřeboval bych poradit v této situaci. Jsem učitel na střední škole, byl jsem ve 14 letech uznán za osobu se změněnou pracovní schopností a po 30 letech pedagogické praxe jsem si dovolil požádat o částečný invalidní důchod. Jsem čtyřicet let diabetikem, píchám si 3 krát denně inzulín, léčím se 17 let na glaukom, mám zvýšený krevní tlak a  zvýšenou hladinu kreatinu. Byl mi opakovaně na ruce operován benigní nádor. Ve škole samozřejmě nemohou zajistit, abych přestávky na oběd měl pravidelné (je tam rozptyl dvou hodin) a jelikož si píchám Novo Rapid inzulín, tak hrozí permanentně hypoglykemie, kterou se snažím samozřejmě předcházet. Mám rovněž zhoršené vidění v důsledku diabetické retinopatie a glaukomu. Na LPK mi MUDr. Kobierský v Karviné řekl během 5 minut, že jsem vlastně zdravý člověk (to je po 40 letém diabetu úsměvné) a nemám nárok na žádný stupeň invalidity. Rád bych tedy věděl, zdali při pedagogické činnosti s mými diagnózami mám nárok na 35% snížení schopnosti pracovat vzhledem ke zdravému člověku (1. stupeň invalidity). Děkuji za radu.

PaedDr. Jiří Wojnar

Odpověd na dotaz:

Vážený pane Wojnare,

podmínky přiznání procentní ztráty pracovních schopností najdete v příloze vyhlášky č. 359/2009 Sb., o stanovení míry invalidity. Jen Vás upozorňuji, že u posouzení nároku na ID se neposuzuje jenom diagnóza, ale také vliv na pracovní uplatnění. Myslím si, že můžete mít problém s přiznáním ID. Pokud to však chcete zkusit, doporučuji Vám podat námitku a pokud byste neuspěl, můžet podat správní žalobu.

S pozdravem Václav Krása

Vážený pane,

rád jsem Vám poradil, a pokud budete opět potřebovat mojí radu, můžete se na mě kdykoliv obrátit s dotazem. Dovoluji si Vás poprosit také o pomoc. Národní rada osob se zdravotním postižením ČR, jejíž jsem předsedou, se změnou zákona o loteriích, dostala do velmi složité finanční situace. Má povolenou sbírku. Pokud byste mohl Vy osobně, nebo někdo z Vašich blízkých přispět jakoukoliv částkou na tento sbírkový účet, velmi by nám to pomohlo při další důsledné obhajobě práv a zájmů osob se zdravotním postižením a jejich blízkých.

Číslo účtu je: 248896031 / 0300. Podrobnosti ke sbírce najdete na webu www.nrzp.cz. Předem Vám děkuji za Vaši snahu nám pomoci.