Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

nemocenská, zvýšení ID z 1.st na 2.st

Autor Jaroslava Bočková
Předmět nemocenská, zvýšení ID z 1.st na 2.st
Dotaz Vážený p. Krása, mám na Vás 2 dotazy: 1. Dlouhodobě se léčím s diabetem, mám problémy, mimo jiné, s očima, nyní mě čeká náročná operace oka. Od 23.3.2018 jsem na nemocenské. Byla jsem 18.dubna u komise, kde mi zvýšili invaliditu na 2. stupeň. Zároveň, aniž jsem to tušila, mi posudkový lékař zrušil nemocenskou ke stejnému datu. Ale od obvodní lékařky mám napsanou nemocenskou dále v kuse. Nyní jsem zjistila, že za dobu od 18.4. dosud nedostanu žádnou finanční dávku nemocenské, ani mě nikdo neupozornil, že musí být při nemoci znovu napsána nemocenská na jinou nemoc, ač stále se léčím se stejnou diagnozou. Z tohoto důvodu jsem na nemocenské dávce přišla o částku cca 6210 Kč. Z jakého důvodu mi byla nemocenská pozastavena, když mi nemoc stále trvá. Mám někde dovolání? 2. Dnes mi přišlo rozhodnutí OSSZ o navýšení ID z 1. na 2.stupeň, ovšem k mému zděšení mi nenavýšili částku. Budu dostávat 6215 Kč stále dál. To mi ovšem nemůže stačit, jsem samoživitelka. Dá se někde s tím něco dělat? Odvolat se? Děkuji za radu a jsem s pozdravem Jaroslava

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Bočková,

především jste se měla hned odvolat proti zastavení výplaty nemocenských dávek, a to jakmile jste se to dozvěděla. Dále Vám doporučuji, abyste se písemně obrátila na ředitele posudkové služby ČSSZ, pana MUDr. Miroslava Bosáka a podala stížnost na postup posudkové lékařky OSSZ. Pokud neuspějete, tak Vám nezbývá nic jiného než podat správní žalobu.

V případě výplaty výše ID v souvislosti se zvýšení stupně invalidity z I. na II. stupeň, tak je bohužel vše dle zákona, protože Vám byl vyplácen ID již před 1. 1. 2010, kdy byly pouze dva stupně ID a to částečný nebo plný ID. Došlo od 1.1. 2010 k rozdělení ČID na I. a II. stupeň. Rozdělení příjemců ČID do I. a II. stupně probíhalo podle procentní míry ztráty pracovních schopností. Vy jste musela mít ztrátu pracovních schopností menší než 49 %. Pokud Vám nyní posudkový lékař stanovil vyšší míru ztráty pracovních schopností nad 50 %, byla jste sice přeřazena do II. stupně ID, ale částka důchodu se nijak nemění. Výše ID by se měnila pouze v případě, pokud by Vám byl přiznán ID III. stupně.


S pozdravem Václav Krása


Budu rád, pokud mi rozkliknete reklamu na mém webu www.vaclavkrasa.cz. Děkuji