Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

Nemoc z povolání,renta a ČID.

Autor Pavel Třeštík
Předmět Nemoc z povolání,renta a ČID.
Dotaz Pavel ročník58 odpracováno31 let Dobrý den,prosím poraďte. V roce 2001 mi byla přiznána nemoc z povolání na poškození horních končetin,z důvodu těžké fyzické námahy a vibrací.Poškození nervů a cév,(vazoneuroza).31.12.2001 výpověď ze zdravotních důvodu. Od 1.1.2002 mi poj.kooperativa začala vyplácet rentu podle §195 č65/1965 Sb. Nastoupil jsem do jiného zaměstnání a v roce2007 jsem pro bolesti zad nastoupil na nemocenskou..Po všech možných vyšetřeních zjistili že mám skříplou míchu v zúženém páteřním kanálu a neurochirurg doporučil,protože toto nelze operovat,požádat o PID.PID mi nepřiznali a srpnu 2008 mi byl přiznán ČID na páteř. Po zaslání dokumentace o ČID na Kooperativu pojišťovnu,mi bylo zděleno že vyplácení renty se zastavuje,protože ČID není na nemoc z povolání. Rentu mi ruší podle §202 změna poměru-podle starého zákoníku, je to paragraf pod kterým si mohu představit cokoliv! Z mé strany nedošlo k žádnému pochybení,chodil jsem na řádné kontroly pracovního lékařství. Poslední kontrola byla v roce 2007 asi 2.měsíce před nástupem na nemocenskou. Můžete mi zdělit jestli koop.poj. rozhodla správně a v souladu se zákonem? A jak bych se měl bránit! Při přiznání důchodu se posuzuje jen určitá část těla,ne celkový zdravotní stav,jak jsem si zjistil. Děkuji mnohokrát za odpověď

Odpověd na dotaz:

 

Vážený pane Třeštíku,

takzvaná renta je v našem právu označována a chápána jako náhrada za ztrátu na výdělku z důvodu pracovního úrazu nebo nemoci z povolání. Z této konstrukce vyplývá, že pracovní úraz či nemoc z povolání musí být příčinnou snížení výdělku případně plné či částečně invalidity. Ve Vašem případě byla nemoc z povolání příčinnou ztráty na výdělku od doby přiznání do rozhodnutí o přiznání částečného invalidního důchodu. Podle tohoto rozhodnutí tedy již není příčinnou Vašeho zdravotního stavu nemoc z povolání, ale nemoc páteře. Ve Vašem případě Vám zřejmě nezbude nic jiného, než se obrátit na soud, aby určil, že nemoc z povolání je jednou z podstatných příčin Vaší částečné invalidity. To předpokládá prokázat, že problémy s páteří jsou pouze jednou z příčin Vašeho nepříznivého zdravotního stavu, a že i bez postižení páteře by došlo a docházelo ke ztrátě na výdělku. S ohledem na obtížnost takového sporu bych doporučoval využít právní zastoupení.

 

S pozdravem.

Václav Krása