Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

nedostala jsem CID ani PID je to správné

Autor Jitka
Předmět nedostala jsem CID ani PID je to správné
Dotaz

Prosim o radu jestli je správné nebo ne , když mi nepřiznali žadný důchod . V posudku mám napsáno Neurasthenie , Smíšená depresivní porucha ,Uzkostná porucha osobnosti. Tinnitus.Vertigo chron. Dali mi 25 procent. U komise se mě nikdo na nic neptal, přečetli mi předem napsaný papír , a podepište a nashledanou. Myslím si že tohle není správné, co si o tom myslíte Vy , můžete mi prosím napsat.,jestli posuzovali správně , nebo ne. Strašně moc Vám děkuji a přeji pevné zdraví

 

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Jitko,

způsob posouzení Vašeho zdravotního stavu nebyl správný. Posudkový lékař by neměl vycházet pouze ze zdravotní dokumentace, ale také z vlastního vyšetření a pohovoru s Vámi. Doporučuji Vám následující postup:

Od 1. ledna 2010 mohou žadatelé o důchod podat proti rozhodnutí České správy sociálního zabezpečení námitky. Až dosud bylo rozhodnutí ČSSZ konečné a jedinou možnost obrany představovala soudní cesta. Podání námitek však není zcela bez úskalí. Pokud žadatel námitky neuplatní, nemůže se později obrátit na soud a žádat soudní přezkum rozhodnutí ČSSZ. Soud by takovou žádost odmítl s odůvodněním, že žadatel nevyčerpal všechny možnosti obrany. Lhůta pro podání námitek také není příliš dlouhá – námitka musí být uplatněna do 30ti dnů od doručení rozhodnutí o důchodu a žadatel ji musí zaslat přímo ČSSZ. Pokud ji omylem zašle soudu, nikoli ČSSZ, riskuje, že 30ti denní lhůta uplyne marně. Soud totiž nemá povinnost postoupit omylem doručenou námitku správnému adresátovi. Po uplynutí lhůty už není šance na jakoukoli změnu.

S pozdravem Václav Krása