Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

Návrh na přezkoumání

Autor Radomíra Malá
Předmět Návrh na přezkoumání
Dotaz

Dobrý den.

Mám takový problém.Jsem po operaci slinivky břišní a odstranění štítné žlázy.Mám ještě pár dalších problémů,ale ty nejsou tak závažné.Do dubna jsem byla v částečném invalidním důchodu pro hlavní diagnozu stav po resekci pankreatu pro inzulinom.Ten však při operaci nenašli a proto provedli resekci pankreatu.Potíže jsou podstatně menší,nicméně přetrvávají a jen díky tomu,že jsem měla možnost pracovat na zkrácený úvazek a mít pravidelný režim a že rodina ví jak postupovat při hypoglykemii,nejsou problémy nějak extrémní jako dřív.Pracovala jsem před operací a přiznáním důchodu v třísměnném provozu jako zdravotní sestra u lůžka.Díky zdravotním problémům jsem skončila na ambulanci na jednu směnu a nyní jsem na mateřské.V průběhu let jsem ještě musela na odstranění štítné žlázy,takže beru dořivotně léky.Nyní při kontrole mi byl částečný důchod odebrán a já podala námitku.Důchod mi odebrali v dubnu a námitka se projednala až tedˇv listopadu.Ale opět jsem neuspěla.na dotaz jaký je můj největší zdravotní problém jse uvedla,že kolísání cukru.Co se týká jiných funkcí slinivky-po operaci jsou některé potraviny,které nesnáším,ale nic dramatického.Díky praidelnému režimu a zkrácené pracovní době byl stav uspokojivý.Nicméně jak posudková tak i námitková komise brala jako hlaní diagnozu odstranění štítné žlázy a dále ve vyjádření napsala,že hypoglykemie nejsou.To není pravda.Sice nejsou jako před operací až do bezvědomí,ale  slabší bývají několikrát měsíčně a zvládám je bez pomoci lékařů.Násedně samozřejmě bývají hyperglykemie,takže pochybuji,že by se v laboratorním rozboru daly nějak ověřit.V jedné ze zpráv svého endokrinologa mám psáno,že je možné reziduum hyperfunkční tkáně.jsem rozhodnuta podat žaloby k soudu,ale nevím jak přesně ji formulovat.Na práníky nemám prostředky.Poradíte prosím?Jsem si jistá,že mě posuzují podle vedlejší diagnozy štítné žlázy jen proto,že na tu hlavní nemají v tabulkách kategorii.Z posudku námitkové komise :"zdraotní stav posuzované je stabilizoaný,posuz. je schopna prac.zařazení s využitím sé kvylifikace a dosažené praxe,s limitem fyzické zátěže,dodržováním režimových  a dietetických opatření."nejvýznamější dopad na zdravotní postižení prý má postižní uvedené v kapitole IV.položka 1b přílohy k yhlášce 359/2009 a byl mi stanen pokles na 25procent.Takže podle Vás mám šanci u soudu uspět a jak žalobu formulovat?před začátkem zdravodních problémů jsem opravdu pracovala  3směnném provozu a pak nuceně usela přejít jen na jednu směnu právě kvůli zdrav problémům.Moc děkuji za odpovědˇa radu.

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Malá,

nedokážu posoudit zda máte šanci uspět u soudu. Musíte se rozhodnout sama zda se bude soudit. Jinou možnost změny rozhodnutí však nemáte. V případě, že se rozhodnete jít soudní cestou, tak je třeba vědět, že by se jednalo o správní žalobu, která se podává na Krajský soud. V žalobě byste měla napdnout, že rozhodnutí nebylo vydáno v souladu se zákonnými předpisy a dále byste uvedla ten argument, který uvádíte. To znamená, že byla posouzena vedlejší diagnoza.

S pozdravem Václav Krása