Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

Nárok na ID

Autor Silvie V.
Předmět Nárok na ID
Dotaz

Dobrý den, pane Kráso,

      chtěla bych se zeptat, zda mám nárok na invalidní důchod, když mám těžké oboustranné sluchové postižení podle Fowlera 79,9 %. Můj posudkový lékař neviděl v mém postižení žádný problém, naopak se mi, řekla bych i vysmíval. 12 let pracuji na plný úvazek a pan doktor byl překvapen, že o ID žádám. Myslím si, že mé postižení není jednoduché, v mém životě musím překousnout mnoho překážek a v podstatě nikdy nedosáhnu úrovně zdravého jedince. Mám spoustu sluchově postižených přátel a všichni ID pobírají a pracují. Mají dokonce menší sluchovou ztrátu. O peníze jsem žádala z důvodu pořizování kompenzačních pomůcek, na které mi nezbyvají peníze. Pan doktor mi doporučil, ať se obrátím na Ježíška.

      Dále by mě zajímalo, kdybych se odvolala a důchod mi byl přiznán, zda mohu i nadále pracovat na celý úvazek. Pokud by to nešlo, považovala bych to za diskriminaci postižených lidí, kteří chtějí pracovat.

                                                                                  S pozdravem Silvie V.

    

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Silvie,

nejsem posudkovým lékařem a nedokážu posoudit rozsah Vašeho postižení. Ale vždy, když o těchto věcech s někým diskutuji, tak vím, že lidé, kteří mají ID, tak mají sluchové postižení ve výši 85 a více procent Fowlera. Pokud by Vám byl přiznán důchod I. stupně, tak byste asi mohla pracovat bez omezení, tak jako dosud s tím, že Váš okruh zaměstnání je snížen právě Vaší nemocí. 

S pozdravem Václav Krása

Vážení, rád jsem Vám odpověděl na Váš dotaz ve svém volném čase. Velmi bych přivítal, pokud byste i Vy věnovali Váš čas na reklamy na mém webu www.vaclavkrasa.cz. Je to moje jediná odměna za radu, kterou se Vám snažím pomoci. Předem Vám děkuji.