Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

námitkové řízení proti rozhodnutí ČSSZ

Autor Helena Kotulanová
Předmět námitkové řízení proti rozhodnutí ČSSZ
Dotaz

Vážený pane Kráso,

Omlouvám se za délku mého dotazu, pro porozumění je však nezbytná. 

Včera jsem se účastnila námitkového řízení. Mám skoliózu 46° v hrudní oblasti s progresí obtíží. To, co mě při jednání vyvedlo z míry byla argumentace paní doktorky. "Skolióza je to pořádná, uznávám, ale vzhledem k tomu, že nemáte žádný nález z neurologie, je Vaše pracovní schopnost snížena jen o 10 %."

Dala jsem paní doktorce 2 otázky:                                                                                                   1) Kdyby sem přišel člověk se skoliózou 25°a měl neurologický nález, jak byste rozhodla?Odpověď: Zaředila bych ho do položky 2b a jeho pracovní schopnost by byla snížena o 40-50  %.

2) Kdyby sem přišel člověk se skoliózou 75° a neměl by neurologický nález, jak byste rozhodla?Odpověď: Zařadila bych ho do položky 2a a je ho pracovní schopnost by byla snížena o 10 %.

Na to jsem paní doktorce řekla, že to není logické, že funkčně bude ve většině případů více postižen člověk se skoliózou 75°. Paní doktorka mi odpověděla, ať v tom logiku nehledám, že ona se musí řídit podle tabulek a ona je nevymyslela.

Výhrady mám i k samotné tabulce posuzující deformity páteře. Např. střední postižení páteře- položka 2b je formulována tak, že kdo nemá neurologické postižení, na tuto položku nikdy nedosáhne. U těžkého postižení páteře- položka 2c je zmíněna extrémně vyvinutá skolióza, ale o neurologickém postižení tu nic není.

Nevím, jak se bránit, když logické argumenty nejsou brány v potaz. Mám pocit, že odvolání nic nevyřeší, protože se ho účastní úředníci z ministerstva a ti přece nepůjdou proti něčemu, co sami vytvořili. V prvé řadě už mi ani nejde o přiznání ČID, ale o princip a o všechny lidi postižené těžší skoliózou, kteří nemusí být neurologicky zatíženi, a přesto jsou značně tělesně omezeni.

Mohu se poté, co obdržím výsledky námitkového řízení, obrátit na ombudsmana, nebo se musím odvolat a obrátit se na něho až poté, kdybych u odvolání neuspěla?

Mnohokrát Vám děkuji za pomoc.

 

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Kotulánová,

souhlasím s Vámi, že je to nesmyslné. Až obdržíte rozhodnutí o zamítnutí žádosti o ID, máte lhůtu 30 dní na podání námitky. Námitka se podává prostřednictvím OSSZ na ČSSZ. Po podání námitky se můžete obrátit  na ombudsmana.

S pozdravem Václav Krása