Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

Na co mám nárok

Autor Jarmila
Předmět Na co mám nárok
Dotaz Dobrý den p.Krása chtěla jsem se zeptat mám systemovou sklerodermii byl mi přiznán částečný důchod 1.stupně a nevím na co mám nárok .Byla bych velice ráda kdyby jste mi poradil moc vám děkuji. Přeji pěkný den Jarmila

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Jarmilo,

přiznáním I. stupně ID Vám nevznikají v zásadě žádné jiné nároky.jste atraktivnější pro zaměstnavatele zaměstnavatele, protože si na Vás mohou uplatnit daňový odpočet a nebo dostat příspěvek, ale jinou výhodu určitě nemáte. Jako příjemce ID I. stupně jste zdravotně pojištěna, ale nejste pojištěna sociálně, to znamená, že Vám neběží roky do nároku na starobní důchod. Musíte buď pracovat a nebo doplácet sociální pojištění. Pokud máte významější pohybové postižení nebo postižení smyslů, mohla byste teoreticky ještě požádat na ÚP o průkaz ZTP či ZTP/P. Přiznání tohoto průkaZU S SEBOU NESE I nárok na některé dávky pro osoby se zdravotním postižením. Žádost o průkaz se podává na ÚP.

S pozdravem Václav Krása