Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

Možnost žádosti o ZPS

Autor Stanislava Linhartová
Předmět Možnost žádosti o ZPS
Dotaz
Dobrý den pane Kráso,
ráda bych Vás touto cestou poprosila o radu.
 
Manžel už od roku 1993 pracuje na živnostenský list jako klempíř- pokrývač. Bohužel vzhledem k současné situaci malých živnostníků měl také starosti o živnost, protože všechny zakázky získávají velké firmy z okolí a na něj nezbývala poslední dobou žádná práce. Byl ve stresu, skoro vůbec nejedl. Potom sice získal zakázku, ale v průběhu ní loni v létě dostal ve svých 43 letech tři po sobě jdoucí silné epileptické záchvaty během jednoho dopoledne. Předtím tyto potíže nikdy neměl. Lékařka na urgentním příjmu v Olomouci epilepsii potvrdila, ale ostatní vyšetření tuto nemoc nepotvrdily.
Další záchvat měl asi za půl roku, letos v lednu, při propuštění z JIP mu lékaři zakázali pracovat ve výškách, pracovat s el. přístroji a řídit automobil.
Poslední záchvat měl letos na začátku dubna, kdy jsem nu záchranku volala před půlnocí, záchvat přišel naprosto nečekaně, bez jakkýchkoliv předchozích příznaků. Bohužel lékaři konstatovali, že manžel už nemůže vykonávat svou práci.
Vzhledem k tomu, že se nemůže živit jako klempíř, snaží se najít jinou práci nebo brigádu, ale vzhledem k tomuto omezení a riziku dalšího záchvatu
jej nikde nechtějí zaměstnat. Zkoušel i ucházet se o pozici vrátného, ale firmy berou vesměs osoby se ZPS nebo ZTP.
Chtěla jsem se zeptat, na koho se obrátit, popř. zda lze s ohledem na toto jeho omezení zažádat o průkaz ZPS či ZTP.
 
Děkuji mockrát za Vaši odpověď.
S. Linhartová
 

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Linhartová,

doporučuji, abyste zkusili podat žádost o inavlidní důchod, a to na OSSZ. Institut osoby zdravotně znevýhodněné již není přiznáván, ale snad bude obnoven od 1. 1. 2014. To znamená, že v dnešní době může manžel žádat pouze o ID I. - III. stupně. Vše potřebné najde v § 39, zákona č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění.

S pozdravem Václav Krása

Vážená paní, rád jsem Vám poradil, a pokud budete opět potřebovat mojí radu, můžete se na mě kdykoliv obrátit s dotazem. Dovoluji si Vás poprosit také o pomoc. Národní rada osob se zdravotním postižením ČR, jejíž jsem předsedou, se v souvislosti s neustálým snižováním podpory státu, dostala do velmi složité finanční situace. Má povolenou sbírku. Pokud byste mohla Vy osobně, nebo někdo z Vašich blízkých přispět jakoukoliv částkou na tento sbírkový účet, velmi by nám to pomohlo při další důsledné obhajobě práv a zájmů osob se zdravotním postižením a jejich blízkých.

Číslo účtu je: 248896031 / 0300. Podrobnosti ke sbírce najdete na webu www.nrzp.cz. Předem Vám děkuji za Vaši snahu nám pomoci.