Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

mám nějaké možnosti k získání ID?

Autor anonymní dotaz
Předmět mám nějaké možnosti k získání ID?
Dotaz

Dobrý den pane Krása.

Prosím Vás o názor na můj zdravotní stav. Mám rok dg. endometrioza. Mám střídavé bolesti v podbřišku, v pánvi, tlakové bolesti v pánvi s tlakem i na konečník, bolesti v kříži a při zvýšené námaze jsou bolesti horší až křečovité.

 Dále mám 3. typ pately - bolesti kolen při dlouhodobém stání, sezení s pokrčenýma nohama, nemohu se zvednout z dřepu. Poslední půl rok se mi přidaly bolesti ramen, loktů, zápěstí a levé kyčle. Po ránu se nemohu ani opřít, předklonit atd. Klouby mám ztuhlé, v rokou cítím slabost. Když potřebuji něco rozšroubovat, přenést něco těžšího apod, mám hodně bolestivá zápěstí a ramena a občas i křeče, bodání. Mívám záněty šlach na rukou. Stačí, že párkrát udělám něco náročnějšího rukama a zápěstí začne bolet až k lokti a oteče mi šlacha.

Jsem asi 8 let na rodičovském příspěvku s dětmi, hned po střední škole. Pracovala jsem celkem asi 6 měs. ve třech různých zaměstnáních. Nyní jsem na ÚP. Nemohu najít zaměstnání odpovídající mému zdravotnímu stavu. Zkoušela jsem pracovat manuálně, fyzicky, ale bolesti se zhoršily, odešla jsem asi po týdnu. Nemám žádné potvrzení od lékaře, že nesmím mít fyzic. zátěž, paní doktorka mi napsala pouze moji dg a odeslala mne s tím na ÚP. Tam jim to nestačilo, prý tam musí být věta, že to a to nesmím dělat. Paní doktorka mi to tam ale nechtěla napsat s odůvodněním, že by to bylo na ID. Jenže já jsem nyní v situaci, že vím, že fyzickou činnost zdravotně nezvládnu a přitom nemám žádné potvrzení a pokud mi ÚP nabídne práci a já ji odmítnu, tak mohu přijít o podporu v nezaměstnanosti.

Můžete mi, prosím Vás, poradit, co mám dělat? myslíte, že mám opravdu nárok na inv. důchod? Pokud ne, je nějaká možnost, jak potvrdit moje potíže, abych mohla odmítnout fyzicky náročnou práci, vzhledem k mému zdravotnímu stavu, bez toho, abych porušila podmínky uchazeče o zaměstnání a nepřišla o podporu? Nevím, co mám dělat, na koho se obrátit. Vím, že fyzicky namáhavou práci nezvládnu, bylo by mi hůř a hůř a určitě by mne stejně propustili, protože bych byla často na neschopence. Jenže kam si mám dojít? Jak můj zdrav. stav popsat a kým, aby byl brán v potaz při nabídkách práce?

Děkuji za jakoukoliv vaši odpověď a radu.

Odpověd na dotaz:

Vážený anonyme,

nejsem posudkový lékař, a proto se nemohu ke zdravotnímu stavu vyjadřovat.

S pozdravem Václav Krása