Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

Mám nárok na průkaz ZTP a Invalidní důchod

Autor Mirek Žďár
Předmět Mám nárok na průkaz ZTP a Invalidní důchod
Dotaz

Dobrý den pane Kráso, chtěl bych se zeptat jestli mám nárok na průkaz ZTP a na Invalidní důchod. V roce 1992 operace levého ramene pro časté luxace. Od roku 1993 mám Změněnou pracovní schopnost pro problémy s páteří (výhřez ploténky L4/L5). Poté opět ty samé problémy v roce 1994, 1996, 2000 vždy v neschopnosti cca půl roku. V roce 2000 jsem byl v lázních. Od září 2010 opět problémy s bolestí páteře, od listopadu už bolest i v LDK, absoloval jsem rehabilitace, ale situace se zhoršovala, byl jsem na CT vyšetření meziobratlových prostor L3/S1. Průměr spinálního kanálu ve výši L3 je 19,4mm, na meziobratlové destičce L3/L4 herniaci ani protrusi neprokazuji. Průměr spinálního kanálu ve výši L4 je 19,8mm, na meziobtatlové destičce L4/L5 je patrná protruse disku při celém zadním okraji s mírným tlakem na durální vak. Průměr spinálního kanálu ve výši L5 je16,7mm, na meziobratlové destičce L5/S1 je patrná herniace disku mediálně až lehce paramediálně doleva s výrazným tlakem na durální vak a sekundární absolutní stenozou do průměru 10mm, denzita disku je 66H, diskus tlačí na kořen S1 vlevo. Závěr: Nevelká protruse disku L4/L5. Hrubá herniace diskuL5/S1 mediálně až paramediálně doleva. Od 3.3 do 15.3. hospitalizace na neurologii - analgetická a infuzní léčba.

Nyní je můj stav takový, že nevydržím sedět na židli déle než 5 minut a při chůzi mi bolest vystřeluje do levého lítka a brní mě levé chodidlo. T.č. není indikace k NCH intervenci diskopatie. Mám zažádáno o lázně.

Děkuji za radu, s pozdravem Mirek Žďár

 

Odpověd na dotaz:

Vážený pane Žďáre,

domnívám se, že v současné době, při zpřísnění podmínek posuzování invalidity, bude asi vážný problém, aby Vám byl přiznán ID či průkazka ZTP. Samozřejmě, že požádat si o obojí můžete, ale nemusíte být úspěšný. Krátkodobá hospitalizace či pracovní neschopnost, nejsou důvodem k přiznání ID.

S pozdravem Václav Krása