Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

Mám nárok na částečný invalidní důchod?

Autor Halámková
Předmět Mám nárok na částečný invalidní důchod?
Dotaz

Dobrý večer, mohu Vás požádat o radu ohledně mé zdravotní situace?

Již pátým rokem se léčím na psychiatrii pro generalizovanou úzkostnou poruchu a deprese. Stále mám potíže.Měla jsem potíže i v zaměstnání, odkud jsem proto odešla. Dozvěděla jsem se z okolí, že bych snad mohla mít nárok na částečný důchod. Má otázka zní-je to tak? Zatím jsem se lékaře neptala, je mi to trapné. Je mi 27 let a do roku 2008 jsem byla na mateřské dovolené, předtím jsem nepracovala, chodila jsem do školy. Po rodičovské dovolené jsem pracovala na třech místech, na dvou jen měsíc a z toho necelý rok v té poslední. Mezitím je to vyplněno úřadem práce. I v současné době jsem již nějakou dobu na ÚP.

Chtěla bych poprosit o radu, mám to vůbec zkoušet?

Mnohokrát Vám děkuji za odpověď a radu. S pozdravem H. Halámková

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Halámková,

Vaše situace je docela složitá. Podle § 40, zákona č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění, musíte mít, vzhledem k Vašemu věku, odpracované nejméně 4 roky. Pokud Vám bude započítána rodičovaká dovolená, může Vám to pravděpodobně vyjít. Proto by Vám měl Váš lékař napsat návrh na přiznání invalidního důchodu co nejdříve. Ve 28 letech budete muset mít odpracováno již 5 let. Váš lékař by měl vědět jak postupovat. Žádost se podává na Okresní správu sociálního zabezpečení ve Vašm bydlišti.

Přeji Vám radostné velikonoční svátky.

Václav Krása