Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

kontrolní prohlídka

Autor Jarda
Předmět kontrolní prohlídka
Dotaz

Vážený pane Kráso,jsou 3hod. po půlnoci,já nemohu pro bolesti nohou spát tak alespoň čtu dotazy invalidních lidí a Vaše odpovědi které jim jistě pomáhají.Já bych se Vás taky chtěl zeptat na Váš názor k mému problému.Před pár lety se mi stal těžký úraz při kterém došlo k tříštivím zlomeninám obou bérců s obnaženou holenní kostí na levé noze až ke kolenu.Pravá noha byla s obnaženým hleznem a se ztrátou 4 cm spodní části lítkové kosti.Po opakovaných platikách a rekonstrukcich měkých tkání jsem se dostal se sešroubovanými kostmi po 3 měsících z nemocnice domů.Plný ID jsem pobíral 3 roky a potom částečný do minulého roku.V listopadu 2009 jsem požádal o plný ID protože můj zdravotní stav se rapidně zhoršil na tolik že mám těžkou gonarthozu 4 st.  v levém koleně s indikací na TEP ale bohužel s kontraindikací kvůli nedokrvení a přerušení nervů od kolena ke hleznu.A teď perlička na závěr.Při posudkové komisi když jsem přesně před rokem žádal o plný ID mi paní doktorka řekla: Já vám tedy ten ID napíšu ale jedině na bércový vřed který máte támhle na pravé noze a po roce vám ho zase seberu protože bercák už bude zhojen!Přitom mě ani ten vřed tak netrápil jako ta zdevastovaná levá noha a to šíleně bolestivé pravé hlezno.Pane Kráso připadá Vám to normální a můžete mi prosím poradit co mám dělat za 2 týdny při kontrolní prohlídce až mi ta samá paní doktorka oznámí že mi důchod odebíra a převádí např. do prvního stupně?Moc děkuji za odpověď a přěji Vám i všem postiženým lidem vše dobré,hodně štěstí a hlavně zdraví.

Spřátelským pozdravem Jarda 

Odpověd na dotaz:

Vážený pane Jardo,

pokud Vám bude odebrán ID, doporučuji Vám tento postup.

 

Od 1. ledna 2010 mohou žadatelé o důchod podat proti rozhodnutí České správy sociálního zabezpečení námitky. Až dosud bylo rozhodnutí ČSSZ konečné a jedinou možnost obrany představovala soudní cesta. Podání námitek však není zcela bez úskalí. Pokud žadatel námitky neuplatní, nemůže se později obrátit na soud a žádat soudní přezkum rozhodnutí ČSSZ. Soud by takovou žádost odmítl s odůvodněním, že žadatel nevyčerpal všechny možnosti obrany. Lhůta pro podání námitek také není příliš dlouhá – námitka musí být uplatněna do 30ti dnů od doručení rozhodnutí o důchodu a žadatel ji musí zaslat přímo ČSSZ. Pokud ji omylem zašle soudu, nikoli ČSSZ, riskuje, že 30ti denní lhůta uplyne marně. Soud totiž nemá povinnost postoupit omylem doručenou námitku správnému adresátovi. Po uplynutí lhůty už není šance na jakoukoli změnu. Námitka se podává na ČSSZ, a to prostřednictvím OSSZ. Domnívám se, že je lepší podat námitku prostřednictvím OSSZ, protože ČSSZ se stejně obrátí na OSSZ o informace. Takže to znamená, že adresovat námitku budete na ČSSZ, ale podáte ji na OSSZ. Upozorňuji Vás ještě, že námitka nemá odkladný účinek, to znamená, že důchod Vám bude odebrán. Pokud námitka bude přijata, případně budete se dále soudit a vyhrajete, tak Vám důchod bude zpětně vyplacen.

S pozdravem Václav Krása