Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

Klíšťová encefalitida a částečný důchod

Autor Irena Tesařová
Předmět Klíšťová encefalitida a částečný důchod
Dotaz

Dobrý den,pane Kráso.Moje kamarádka dostala plný invalidní důchod při klíˇšťové encefalitidě,

později jí byl odebrán a byl přiznán částečný.Po delší době žádala opět o plný důchod,ale i přes

doporučení lékaře jej nedostala,u komise se dočkala posměšků od jednoho člena,že má ruce a nohy,tak co by chtěla,že jsou lidé bez těchto orgánů.Ona již prodala byt ve středočeském kraji - relativně dobře a koupila levně v severních čechách,aby měla peníze.Co ale bude,až dojdou tyto?

Do práce nemůže,skutečně toho ani po letech není schopna,vždyť málem zemřela.Je ráda,že je ráda,bývá ji hodně špatně a vše dělá pomalu,protože ji to rychleji nejde a musí se hodně soustředit,protože mozek pracuje pomalu,což ji hodně vyčerpává.Rozsudek či posudek je neodvolatelný a nyní má 7 let do důchodu starobního.Dá se ještě něco podniknout,aby plný důchod dostala zpět? Vždyť ji ani nikdo nezaměstná,nehledě na to,že by práci nezvládla.

Pokud už by se stalo,že by ji  někdo zaměstnal, ona by určitě nezvládala,dostala by neschopenku,myslíte,že by časem důchod mohla dostat zpět?Moc děkuji  za odpověď.

Irena

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Tesařová,

především jste si měla stěžovat na postup posudkového lékaře, protože to co Vám říkal jsou urážlivá slova. Pokud již uběhla delší doba od snížení důchodu. Tak máte jedinou možnost získat ID III. stupně znovu, a to podat znovu žádost. Upozorňuji však, že může dojít i k opačnému efektu, protože dnešní postup posudkových lékařů bývá dnes často nevyzpytatelný. Teprve pokud byste neuspěla s novou žádostí o ID III. stupně, tak byste mohla podat námitku, případně se odvolat k soudu.

S pozdravem Václav Krása