Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

Jak zabránit vyřazení z ÚP

Autor Karel Plesník
Předmět Jak zabránit vyřazení z ÚP
Dotaz

Dobrý den, manželka je dost nemocná. Je vedena na ÚP.  ÚP ji chtělo zaměstnat, poslalo ji do chráněné dílny. Tam by ji zaměstnali ale potřebovali aby měla rozhodnutí o OZZ. Manzelka si o něj u OSSZ zažádala, ale bylo zamítnuto protože by měla žádat o invalidní důchod. V odůvodnění je věta: "p. XXX nemá zachovánu schopnost vykonávat soustavné zaměstnání nebo jinou výdělečnou činnost". Rozhodnutí jsme poskytli ÚP, na základě této věty ale chtějí manželku vyřadit z evidence ÚP". OZZ nedostala takže nemůže být zaměstnána, nebyla by ani na ÚP takže by neměla pojištění... Co s tím, jak se vyřazení bránit?

Odpověd na dotaz:

Vážený pane Plesníku,

musíte velmi důrazně žádat, aby manželku nevyřadili z evidence ÚP. Skutečnost, že OSSZ napsala na ÚP, že Vaše paní nemá zachovánu schopnost vykonávat soustavné zaměstnání není důvodem k ukončení v evidenci ÚP jako uchazečky o zaměstnání. Tím zákonným důvodem může být jedině přiznání 3. stupně invalidního důchodu. Vaše paní by na tom velmi prodělala, kdyby se nechala vyřadit z evidence. I když je pravda, že u osob mladších 55 let se evidence uchazečů o zaměstnání započítává jako náhradní doba pro účely stanovení starobního důchodu pouze jeden rok. U usob starších 55 let se takto započítávají 3 roky. Dále je potřeba, aby Vaše paní okamžitě požádala o přiznání invalidního důchodu.

S pozdravem Václav Krása

Vážení, rád jsem Vám odpověděl na Váš dotaz ve svém volném čase. Velmi bych přivítal, pokud byste i Vy věnovali Váš čas na reklamy na mém webu www.vaclavkrasa.cz. Je to moje jediná odměna za radu, kterou se Vám snažím pomoci. Předem Vám děkuji.