Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

jak se mám bránit proti rozhodnutí posudkového lékaře o žádost invalidního důchodu?

Autor Martina Chlumská
Předmět jak se mám bránit proti rozhodnutí posudkového lékaře o žádost invalidního důchodu?
Dotaz

Dobrý den léčím se 10let na psichyatrii.Před 9 lety jsem byla hospitalizována v léčebně v Bohnicích o pokus o sebevraždu.Od té doby jsem byla léčena jak práškama,tak různýma sezeníma u psichologa.Nějak jsem přežívala a snažila se pracovat.Byla jsem jak robot.Před dvěma lety jsem byla přepadena v práci  v trafice útočník měl kudlu a okradl mě o tržbu.Vydržela nebo spíš jsem přežila ještě jeden měsíc v prodejně.Ale byl to děs.Bála jsem se pokaždé když někdo vstoupil dovnitř,klepala jsem se občas jsem se i ze strachu zamikala vevnitř.Po měsíci jsem se úplně sesypala.Do toho si manžel našel mladší a rozvedl se semnou.Od loňského dubna jsem na úřadě práce a během roku se mi zdravotní  stav o hodně zhoršil.Hlasy které jsem měla občas mám každý den,nevlezu do MHD nebo do místnosti kde je více lidí.když mám si dojít na koupit,tak se přemlouvám celý den,na něčem se domluvím a nejsem schopná to dodržet.Mám noce,že nezamouřím oka a pak mám dny že nemám sílu vylézt z postele.Vloni mě porazilo auto a teď se bojím jít skoro kamkoliv.Hlas mi většinou co mě řekne tak se plní.Někdy mě nechce nechat usnout a ubližuje mi.Mám hrozné sny,,že se celá klepu a potím.Tatínek mě umírá na rakovinu a to mě také hodně ničí.Bojím se brát už i telefony poněvadž,vždy je nějaká špatná zpráva.V noci chodím vyjídat lednici aniž bych to věděla.Ráno nacházím mé oblečení v popelnici,ztrácejí se mi věci,které někdy najdu a někdy ne.atd.Očas při velkém zrušení zůstávám v bezvědomí,mívám šílené migreny a jiné problémy,které když jsem šla k lékaři,tak po vyšetření jsem v pořádku,že to mám nervového původu.Diagnoza mého psichyatra je Paranoidní schizofrénie,beru léky ráno 2 cipralex přes den 1 froitin,večer 2 kventiax 200mg a Tritico 150 také 2 tablety..Obvodní lékařka mě sama doporučila ať si zažádám o in. důchod. Vše jsem si vyříla i když to nebylo pro mě jednoduché.Nejsem pořádně schopná vyplňovat nějaké papíry.Udělá se mi hned špatně začnu se klepat,mám černo před očima ,začnu se šíleně potit a bez cizí pomoci to někdy nezvládnu.Objezdila to se mnou kamarádka.

A pak přišel den D. Šla jsem k posudkové komisi .Pad doktor mě viděl asi 5min řekl mě ,že jsem vlastně zdravá a ať si dojdu na vyšetření s trávícím ustrojím a všechny mé problémy budou pryč a že děkuje za účast.Tím to skončilo dal mě papír že mám 30 bodů a že až mě přijde vyrozumění poštou,tak mám nárok se odvolat.Šla jsem tam odtud jak ve snu.Nemohla jsem se ani vymotat z budovy ani jsem nemohla najít kde mě kamarádka vysadila a kde na mě čekala.Tři dny jsem byla úpně mimo,nemohla jsem ani vylézt s postele.Přála bych tomu panu doktorovi aby mu bylo aspoń tak jeden měsíc jako mě.Jsem úplně odepsaný člověk a nevím co dál. Nevím jestli chci ještě vůbec žít,nemám sílu už nic řešit ani znovu někde lítat. Je mi hrozně a jsem už hrozně životem unavená.Nepře ji to nikomu zažít i když si myslím,že nejsem sama,že je nás hodně.Zdraví Martina

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Martino,

po obdržení rozhodnutí o zamítnutí žádosti o ID máte 30 dní na podání námitky, která se podává prostřednictvím OSSZ na ČSSZ. Pokud byste neuspěla s námitkou je dobré podat správní žalobu ke krajskému soudu. U této žaloby se neplatí poplatky a nepotřebujete advokáta.

S pozdravem Václav Krása