Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

Jak a kam podat žalobu

Autor Josef Moucha
Předmět Jak a kam podat žalobu
Dotaz

Hezký den, pane Krása nevím jakým způsobem podat žalobu u věcně a místně příslušného soudu za svoji sestru.Oba jsme z okresu Mělník. Žaloba se bude týkat nesouhlasu s posouzením zdravotního stavu v námitkovém řízení, kde byla sestře zvýšen pokles soustavné výdělečné činnosti z 35% na 50% od 1.1.2010 přičemž  výše invalidního důchodu zůstává stejná.Což nám bylo sděleno ve čtyř a půl stránkovém slohovém cvičení. S tímto závěrem nesouhlasíme a jedinná možnost odvolání je dle poučení soudní přezkum.Tedy jak? a kam? děkuji a zdravím.  j.moucha

Odpověd na dotaz:

Vážený pane Moucho,

správní žaloba se podává ke krajskému soudu, tedy u Vás u Středočeského krajského soudu. Jen Vás upozorňuji, že s Vaší žalobou nemusíte uspět. ČID Vaše sestra pravděpodobně pobírala již delší dobu a tudíž byl vypočten jiným mechanismem než jsou nyní nově stanoveny I. a II. stupeň ID. Jen Vás na to upozorňuji. Spíše byste mohli zkusit žalobu, aby jí byl přiznán III. stupeň ID, pokud, dle Vašeho názoru tomu odpovídá zdravotní stav. U správní žaloby se poplatky neplatí a tak příliš neriskujete.

S pozdravem Václav Krása