Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

invalidní důchod z mládí

Autor Monika Hadravová
Předmět invalidní důchod z mládí
Dotaz

Dobrý den pane Kráso,

chtěla bych se zeptat, zda si matka může pro svou dceru Lenku (mou sestru ) zažádat o invalidní

důchod z mládí. Sestře je již 28 let a od narození má dg. DMO, 3st.postižení. Navštěvovala pomocnou a poté praktickou školu, kterou dokončila v roce 2004 v jejích 20 letech. Hned poté matka zažádala o invalidní důchod,  ne o invalidní důchod z mládí. Sestře byl přiznán plný invalidní důchod, ale protože nikdy nepracovala, činí jeho výše asi 5000Kč. Je možné si dnes o ID z mládí zažádat a jaká je šance na získání? Moc Vám děkuji za odpověď. Monika Hadravová.

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Hadravová,

takovou zkušenost nemám, ale myslím si, že za pokus to stojí. Vaše matka by musela prokázat, že invalidita u Vaší sestry byla od mládí, a že bylo prakticky jisté, že zdravotní postižení je trvalé a šance na vhodné zaměstnání minimální. Bohužel nemohu odhadnout jak se žádostí dopadnete.

S pozdravem

Václav Krása

Vážená paní, rád jsem Vám poradil, a pokud budete opět potřebovat mojí radu, můžete se na mě kdykoliv obrátit s dotazem. Dovoluji si Vás poprosit také o pomoc. Národní rada osob se zdravotním postižením ČR, jejíž jsem předsedou, se v souvislosti s neustálým snižováním podpory státu, dostala do velmi složité finanční situace. Má povolenou sbírku. Pokud byste mohla Vy osobně, nebo někdo z Vašich blízkých přispět jakoukoliv částkou na tento sbírkový účet, velmi by nám to pomohlo při další důsledné obhajobě práv a zájmů osob se zdravotním postižením a jejich blízkých.
Číslo účtu je: 248896031 / 0300. Podrobnosti ke sbírce najdete na webu www.nrzp.cz. Předem Vám děkuji za Vaši snahu nám pomoci.