Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

Invalidní důchod z mládí

Autor Denisa
Předmět Invalidní důchod z mládí
Dotaz Dobrý den, už jednou jsem Vás kontaktovala ohledně 17 leté dcery,která má od 13 let průkazku ZTP/P a pobírám na ni příspěvek na péči. Radil jste mi zažádat před dovršením 18 roku věku o invalidní důchod z mládí. Volala jsem na úřad co budu potřebovat ohledně podání žádosti a bylo mi řečeno, že dcera na invalidní důchod z mládí nárok nemá,protože navštěvuje "normální" střední školu,že se to přiznává pouze dětem,které navštěvují zvláštní školy, že maximálně můžu žádat o invalidní důchod od 16, nebo 18 let. Poradíte mi jak dále postupovat,moc děkuji za odpověď. Denisa Petrášová

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Petrášová,

přiznání inavlidního důchodu pro invaliditu z mládí upravuje § 42 zákona č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění. Tento paragraf nic takového neuvádí, že by osoba musela navštěvovat speciální školu a podobně. Požádejte příslušnou pracovnici, aby Vám toto vyjaádření dala písemně s odkazem na paragraf zákona o důchodovém pojištění. Současně doporučuji, aby Vaše dcera podala žádost o ID pro invaliditu z mládí doporučeným dopisem nebo prostřednictvím podatelny. Pak se tím úřad mzusí zabývat. Žádost podejte na OSSZ.

S pozdravem Václav Krása