Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

invalidní důchod pro syna s DMO

Autor O.Burešová
Předmět invalidní důchod pro syna s DMO
Dotaz

Dobrý den pane Kráso,obracím se opět na vás s prosbou o radu.

Syn od narození s DMO je od srpna plnoletý a v září nastoupil na OA pro těl postižené v Jánských lázních.

O důchod jsme si žádalai na doporučení až po nastoupení na školu prý to dříve nešlo ač jste mi radil,že mám žádat s předstihem kvůli délce schvalování.Bylo mi řečeno jako důvod ,že musí mít jakési pojištění...nevím o čem je řeč.

Dále mi bylo řečeno,že žádat o invaliditu z mládí nelze,jelikož syn je dále vzdělávatelný  .A prý po dovršení 18-tin se to na něj již nevztahuje.

Prý má nárok na normální invalidní důchod...jaký v tom je rozdíl nevím .

Příští týden jdeme k posudkovému lékaři a pak cca tři měsíce čekat na rozhodnutí.

Máme nyní finanční problém jelikož nás škola stojí víc jak 4000 a to nemluvím o cestách každý pátek a neděli na internát.

Moc vám předem děkuji za radu či informace.

Mějte se hezky ...s pozdravem O.Burešová

 

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Burešová,

pokud Váš syn nastoupil na školu, tak je vše v pořádku, protože jsou mu započítávány roky studia jako odpracované roky. Domnívám se však, že důchod invalidity z mládí by byl lepší výpočet důchodu, ale nejsem si tím úplně jist.

Jinak v zásadě by se nemělo nic dít a syn by měl pobírat ID.

S pozdravem Václav Krása

Vážená paní, rád jsem Vám poradil, a pokud budete opět potřebovat mojí radu, můžete se na mě kdykoliv obrátit s dotazem. Dovoluji si Vás poprosit také o pomoc. Národní rada osob se zdravotním postižením ČR, jejíž jsem předsedou, se v souvislosti s neustálým snižováním podpory státu, dostala do velmi složité finanční situace. Má povolenou sbírku. Pokud byste mohla Vy osobně, nebo někdo z Vašich blízkých přispět jakoukoliv částkou na tento sbírkový účet, velmi by nám to pomohlo při další důsledné obhajobě práv a zájmů osob se zdravotním postižením a jejich blízkých.

Číslo účtu je: 248896031 / 0300. Podrobnosti ke sbírce najdete na webu www.nrzp.cz. Předem Vám děkuji za Vaši snahu nám pomoci.