Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

Invalidní důchod částečný - ID 1. stupně a 2. stupně

Autor M
Předmět Invalidní důchod částečný - ID 1. stupně a 2. stupně
Dotaz

Dobrý den,

chtěla bych se Vás zeptat na pobírání ID 1. stupně, jsem postižená od narození, dříve jsem ho měla částečný, pak mi přiznali automaticky 1. stupeň. Poslední dobou se k mému postižení přidávají další zdravotní problémy, podle Dr. bych mohla mít nárok i na 2. stupeň... Vrtá mi hlavou, kdybych si požádala o znovu posouzení zdravotního stavu, tak by se ID 1. stupně a 2. stupně skoro vůbec nelišil, pořád by měla stejně... je to vůbec pravda?

Předem děkuji za odpověď. Přeji Vám hezký prosinec :)

Odpověd na dotaz:

Vážená paní M,

 

pokud Vám byl přiznán ID před 1.1. 2010 a byl Vám vyměřen jako ČID, tak skutečně je tomu tak, že po datu 1.1. 2010 je z hzlediska finančního zcela jedno, zda Vám byl přiznán ID I. či II. stupně. Tyto stupně se liší pouze ztrátou pracovních schopností, nikoliv finanční částkou. U ID I. stupně se jedná o ztrátu pracovních schopností v rozsahu 35 - 49 %, u ID II. stupně se jedná o rozsah ztráty pracovních schopností 50 - 69 %. Pro Vás má smysl pouze přiznání III. stupně ID, kde by byl Váš důchod v zásadě navýšen na dvojnásobek. Musíte si sama rozhodnout, zda o něj požádáte či nikoliv.

S pozdravem Václav Krása

Budu rád, pokud mi rozkliknete reklamu na mém webu www.vaclavkrasa.cz. Děkuji