Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

Invalidní důchod a výživné na zletilého

Autor Jana
Předmět Invalidní důchod a výživné na zletilého
Dotaz Dobrý den.Přečetla jsem si Váši odpověď na otázku,týkající se výživného a inv.důch.na zletilého.Můj syn má diag.DMO a přidaly se i další nemoci(mozková cysta,operace PDK,alergie,těžký ekzem,astma).V podstatě celé dětství je veden jako těžce tělesně postižený.Pobíral s tím spojené soc.dávky a já jako matka příspěvek na péči o osobu blízkou.Od ledna 07 mám možnost neomezeného výdělku.V květnu bude synovi 18let.A teďprosím počítejte se mnou.Do 18let pobíral:příspěvek na péči-9000 Můj výdělek-5500 soc.dávky cca.3000 přídavek na dítě cca600 výživné od otce 3000 celkem cca 21.000Kč Nyní jako plnoletý nebude pobírat soc.dávky,příspěvek na péči,v případě přiznání inv.důch.ani výživné od otce.ID jak píšete je pro jeho potřeby dostatečný.Nevím jaká je výše ID.Mám informace,že plný:cca.7000 částečný:ccc 4500 Opravdu si myslíte,že dospělý člověk,který studuje vystačí s častkou 7000 plus mínus?A co v případě,že důchod bude jen částečný?Platí se školné,koníčky,oblečení.obutí,strava,bydlení apod.Osmnáctým rokem se přece nevytratily všechny ty nemoci.Zůstávají přece všechny návštěvy lékařů u kterých se zřelmě bude platit.Zůstává placení léků apod.To co nezvládne mladý člověk zaplatit ze svého,podle Vás dostačujícího příjmu,samozřejmě zaplatí rodiče.Protože se potomek připravuje na budoucí povolání.Je to naprosto logické a pochopitelné.Co nemohu dost dobře pochopit je fakt,že otec již nemusí přispívat na svého potomka i když ten řádně studuje,připravuje se na povolání.A jak rychle a jak kvalitní a tím pádem lepe placenou práci seženou matky těchto dětí?Proč se otec dítěte nemusí podílet finančně? I tak si myslím,že standart neúplných rodin,kde dospělý potomek studuje a pobírá ID.se výrazně sníží.V případě,že já vydělám 8000 Kč a syn bude pobírat 7000 Kč ID, což může být i 4500 Kč jako částečný, bude náš měsíční příjem v rozmezí 13500 Kč - 16000 Kč (závisí na výši ID). Věřte mi, že jako prodavačka a matka která strávila 10 let na péči o osobu blízkou lépe placenou práci těžko seženu. Sníží se finanční situace naší rodiny? Děkuji za odpověď.

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Jano,
domnívám se, že Vaše počty nehrají.
V 18 letech bude Vás syn pobírat plný nebo částečný důchod + 8 000,- Kč příspěvek na péči, pokud Váš syn bude studovat Vám zůstanou dětské příspěvky a také další dávky + Váš příjem. Protože příspěvek na péči se nepočítá do příjmu jednotlivce ani rodiny, tak o žádné dávky nepříjdete.
S pozdravem Václav Krása