Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

Invalidní důchod a výdělečná činnost

Autor Novotný
Předmět Invalidní důchod a výdělečná činnost
Dotaz

Dobrý den pane Krása.

Po třech operacích kolena a operaci páteře pobírám ČID. Za několik dnů nastupuji na druhou operaci páteře a další mě čeká v příštím roce, k tomu i operace ramene. Po červencovém úrazu (zlomený kotník) se pohybuji o francouzských holích a jsem držitelem průkazu ZTP. V letošním roce jsem si po chvilkách (jak mi dovolil zdravotní stav) přivydělával přes živnostenský list jako revizní technik - v součtu se jedná asi o dva odpracované měsíce během roku. Předpokládám, že i v příštím roce budu nadále pobírat invalidní důchod, podle nové právní úpravy s přiznáním druhého nebo třetího stupně invalidity.

Prosím o informaci, zda mi zákonná norma platná od prvního ledna umožňuje pokračovat ve zmíněné občasné výdělečné činnosti, případně za jakých podmínek, zda nastala v tomto ohledu nějaká změna oproti stávajícímu platnému stavu.

Děkuji Vám za odpověď.  Novotný

Odpověd na dotaz:

Vážený pane Novotný,

při pobírání ČID není nijak omezena pracovní činnost, a to ani jako OSVČ. Nová úprava důchodového pojištění, platná od 1. 1. 2010 v této oblasti nic zásadního nemění. Pokud budete pobírat ID v prvním nebo ve druhém stupni, tak není problém s Vaší pracovní činností.

S pozdravem Václav Krása