Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

invalidní důchod a studium

Autor Katka
Předmět invalidní důchod a studium
Dotaz

Dobrý den,

jsem ID od narození, nedávno jsem při žádosti o zvýšení ID z 1. stupně zjistila, že v OILDP není uvedeno studium, chtěla bych se Vás zeptat - započítává se studium do doby pojištění a tím se může navýšit částka ID? Byl mi přiznán 2. stupeň, ale částku ID mám  stále stejnou, ani o korunu víc... Odmaturovala jsem v roce 2010... Beru cca 5800,- Kč... Jak jsem počítala započtěnou dobu (i se zaměstnáním a studiem) tak mi to vychází na 44 let...  je ta výše ID v pořádku?

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Kateřino,

studium se započítává jako náhradní doba pojištění, a to maximálně 6 let od dovršení věku 18 let. Sama píšete, že jste od mládí osobou se zdravotním postižením. Měla jste si tudíž požádat před dovršením 18 let věku o invaliditu z mládí. Tento důchod není I. ani II. stupně, ale je to zvláštní důchod, který se vypočítává jiným koeficientem, a to 45 % ze všeobecného vyměřovacího základu. Takový ID je dnes na úrovni 10 000,- Kč. Takto to vydím pro Vás docela nevýhodné. Obávám se, že bude obtížné i započítat roky. Budete možná muset jít soudní cestou, ale měla byste to zkusit.


S pozdravem Václav Krása


Budu rád, pokud mi rozkliknete reklamu na mém webu www.vaclavkrasa.cz. Děkuji