Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

Invalidní důchod

Autor Petra
Předmět Invalidní důchod
Dotaz

Dobrý den pane Kráso.

Moc prosím o radu. Je mi 41 let,jsem diabetička 1.stupně od 12 let, zatím bez manifestace chronických komplikací,aplikuji 4x denně inzulín, 4 roky trpím celiakií.Mám oboustrannou percepční nedoslýchavost s maximem pro vysoké frekvence 40-80dB. Fowler P52,8% L65,1% C 55,9%, před 10lety mi bylo přiděleno sluchadlo, posudkově (od posudkové lékařky se jedná o středně těžkou poruchu sluchu). Dlouhodobě jsem unavená, přestože spím 12 hodin děnně, nezvládám běžný denní režim, což jsem považovala za hlavní důvod k žádosti o důchod. Požádala jsem tedy o přiznání invalidního důchodu, který mi zamítli pro dosažení pouze 30%. Byla vyžádána zpráva od obvodního lékaře. K mému obvodnímu lékaři v podstatě docházím jen pokud mám chřipku atd. Nemá o mém zdravotním stavu dostatečné informace. Žádné si ode mě ani pro zpracování zprávy nevyžádal. (Podrobně svůj zdravotní stav konzultuji při pravidelných kontrolách s diabetoložkou).Na základě neúplné zprávy od obv.lékaře mi bylo zamítnuto přiznání důchodu. Lékařské zprávě od specialistky, která byla založena na diabetu, dlouhodobé únavě pro celiakii nevěnovala posudková lékařka pozornost, tuto zprávu si ani nezařadila do spisu. Jako hlavní příčina mých zdravotních problémů je v posudku o invaliditě napsána středně těžká porucha sluchu 20% a navýšeno o 10% za diabetes+celiakii. Má smysl se odvolat a jak mám případné odvolání formulovat? A co právě ta únava, která mě vyřazuje z plnohodnotného života? Moc děkuji za pomoc, Petra    

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Petro,

po obdržení rozhodnutí, můžete do 30 dní podat námitku proti nepřiznání ID. Námitku pošlete prostřednictvím OSSZ na ČSSZ. Do námitky napiště, že posuzující orgán nepřihlédl k Vaším dalším onemocněním, kterými může zvednou procento ztráty pracovních schopností o dalších 10 %.

S pozdravem Václav Krása