Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

invalidní duchod

Autor Beníšková Dagmar
Předmět invalidní duchod
Dotaz

Dobry den pane Krása.   Jsem zdravotní sestra ,po urazu v praci -pracovala jsem oddeleni LDN-byl mi udelen invalidni duchod 3.stupne.Operaci patere jsem odmtla.Podstoupila jsem kaudalní opich patere,stav se zlepsil,ale nyni je to opet spatne.Navic jdu nyni  22.12 2011 na Gama nuz DG.AVM mozk.cev.Z 3. stupne me dala pos. lekarka do 1.stupne duchodu.Duvod,ze se musi setrit.Ja bych sla do prace,ale nikdo me s temito Dg. nechce vzit,navic mam spatny pohyb hor.koncetin ,neudrzim tezsi veci a kulham.Je mi 55 a pul roku.Nevim co mam platit,myslim z pojisteni,nikdo nic nevi presne..Prosim napiste mi ,poradte aspon Vy. Dekuji Beníšková Dagmar

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Beníšková,

měla jste protestovat proti tomu, že někdo na základě šetření Vám sníží stupeň ID. Jako osoba pobírající I. stupeň ID nemusíte platit zdravotní pojištění. Pokud budete vedena v evidenci ÚP, tak vzhledem k Vašemu věku Vám budou započítány 3 roky do nároku na starobní důchod. Doporučuji Vám, abyste podala námitku proti rozhodnutí o snížení ID, a to k ČSSZ prostřednictvím OSSZ. Pokud byste neuspěla s odvoláním, máte možnost podat správní žalobu ke Krajskému soudu, u které se neplatí poplatky  a v zásadě ani není nutné, aby Vás zastupoval advokát.

Pokud budete v pracovní neschopnosti, tak Vám je započítávána doba pracovní neschopnosti do odpracovaných let.

S pozdravem Václav Krása