Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

Invalidní důchod

Autor Irena Frnková
Předmět Invalidní důchod
Dotaz Dobrý den,velmi Vás prosím o radu. Manžel je po operaci páteře a má diagnozu Postlaminektomický syndrom, FBSS (s těžkým vertebrogenním nálezem +neuropatickou bolestí PDK při epidurální fibrose) s iritačním kořenovým sy S1 s těžkou dysfunkcí LS páteře, sy karpálního tunelu , anxiozně depresivní sy .Stále je v léčení a na jaře přešel z neschopnosti(po 15 měsících)do invalidního důchodu III.stupně.V té době však posudková lékařka nebyla zcela přesvědčena o III.stupni a důchod přiznala pouze na 1 rok.Nyní jsme žádali o mim. výhody II.stupně a ta samá lékařka je zamítla s tím,že si prý myslela,že se nám to nebude líbit.Nyní čekáme na odvolací řízení u kraje.Manžel užívá pravidelně opiáty,antidepresiva a další léky,ale bolesti,které má jsou jen mírně zlepšeny. Chodí o 2FH a to jen velmi málo, protože pro bolest není schopen normálního pohybu. Nyní se bojím, co bude dál, pokud tato lékařka nedá manželovi Důchod III.st. Je mu teprve 42 let a rád by chodil do práce, ale je dělník a opravdu nemůže. Před tím vším měl inv.důchod I. st. pro úraz pravé ruky(paréza)a proto nemůže dělat ani žádnou jemnou práci. Prosím jaké jsou naše vyhlídky, když už se zdraví nedá vrátit?Bude mít stále nárok na invaliditu III. st.? Jeho stav je dle lékařů ustálený. Moc děkuji za odpověď.

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Frnková,

Váš manžel se musí bránit. V případě průkazky ZTP je nezbytné se odvolat ke KˇU, který však převážně potvrdí původní rozhodnutí. Pokud se Vám tak stane, pak doporučuji, abyste se obrátili se žádostí na přezkum rozhodnutí na ministra práce a sociálních věcí.

U ID, v případě, že by byl snížen stupeň invalidity, tak cesta obrany je podání námitky k čssz a pokud byste neuspěli, tak je možné podat správní žalobu, která se podává ke Krajskému soudu. U správní žaloby se neplatí žádné poplatky.

S pozdravem Václav Krása