Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

invalidní důchod

Autor Hanka Kilinová
Předmět invalidní důchod
Dotaz

Dobrý den, má invalidní důvod 1.stupně. Mám totiž bechtěreva 3 a také osteoporózu. Nicméně chodím do práce, kde se mi stal pracovní úraz. Už asi 7 měsíců s tím marodím.Byla jsem už na 2 operacích s kolenem. Začala jsem mít obrovské potíže ze zádama, zhoršil se můj bechtěrev a také osteoporóza (mám ji hlavně k kyčlích). Paní doktorka mi řekla, že je nejspíš příčina v tom , že chodím o berlích a mám tím pádem velmi málo pohybu, což při osteoporóze neí dobré.Před zraněním se mi začala zlepšovat, ale teď jsou výsleky prý naplný invalidní důchod. Zajímalo by mne zda by ch mohla požádat o invalidní důchod s důvodů pracovního úrazu?

 

Předem děkuji

 

S pozdravem Kilinová

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Kilinová,

o ID z důvodu úrazu nemůžete požádat, můžete pouze z důvodu zhoršení zdravotního stavu. Pokud se Váš zdravotnín stav opravdu zhoršil, tak se domnívám, že by bylo vhodné požádat o vyšší stupeň ID. Na pracovní úraz byste měla obdržet jednak náhradu a dále, v případě že již byste nemohla pracovat z důvodu pracovního úrazu, máte nárok na výplatu tzv. renty, což je rozdíl mezi Vašim původním průměrným platem a výší ID.

S pozdravem Václav Krása