Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

invalidní důchod

Autor Jana Kuncová
Předmět invalidní důchod
Dotaz

Dobrý den pane předsedo,

využívám této skvělé příležitosti, abych se od Vás snad dozvěděla to čemu nerozumím. Je mi 33let a od 12let trpím Chrohnovou chorobou. Do této doby jsem absolvovala již několik vážných operací, při kterých mi byla odejmuta značná část střev a varianta mého přežití spočívala v trvalém umělém vývodu. Tz, trvalém až do smrti. Nyní je můj zdravotní stav co se týče laboratorních výsledků uspokojivý, ale objektivně to není dobré. Mám velice sníženou váhu, vážím při 167cm jen47kg, velice nízký tlak, který přináší závratě, celkovou slabost a hlavně problémy s umělým vývodem. Jsem nucena být neustále doma, jelikož mi stomie neustálé protéká, bolí mě nedovedu si představit, že bych byla nucena si najít práci a v s těmito problémy si poradit při práci. Trpím také ledvinovými kameny, které se tvoří též z nedostatku střev, zkrátka všechny problémy které se zdravím mám souvisí s mou chrohnovou chorobou, jsou jejím výplodem.

Můj problém spočívá v tom, že posudková lékařka mi před 4lety sdělila, že můj zdravotní stav se jíž nikdy nezmění a proto mi plný inval.důchod přiznávají už napořád. Ale dnes tvrdí, že jsem v podstatě zdravá, že laboratorní výsledky mám v pořádku a tudíž jsem práce schopná. Také mi sdělila, že nikoho nezajímá jak se cítím, zajímají je pouze krevní testy. To je trochu silné kafe, nemyslíte?U posudkové komise mimo jiné lékařka ani nevěděla, že mám stomii, přestože to bylo podrobně napsáno v lékařské zprávě, kterou zřejmě moc nečetla. Nikdo se mě nezeptal, jak se cítím, jestli mám nějaké problémy. Dozvěděla jsem se pouze jednu věc a to, že pokud se můj zdravotní stav nijak nězhorší, odeberou mi plný inval.důchod a dostanu částečný. Tak bych ráda věděla, jestli na to mají právo a proč o osudu lidí rozhodují od stolu lidé, kteří nejsou dostatečně informovaní a kompetentní k posouzení zdravotního stavu. Děkuji Vám za odpověď.

Odpověd na dotaz:

Vážená paní,

chápu Vaší situaci a domnívám se, že postup posudkové lékařky není správný. Vy máte trvalé zhoršené pracovní a životní podmínky a můžete pracovat jen za mimořádných podmínek. Proto se domnívám, že Vám právem náleží PID. Doporučuji Vám, abyste shromáždila všechny písemné podklady postupu posudkové služby. Potom se obraťte na poradnu Národní rady osob se zdravotním postižením. Tel. 266 753 427, e-mail: porada@nrzp.cz.

S pozdravem Václav Krása