Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

Invalidní důchod

Autor D.Caudrová
Předmět Invalidní důchod
Dotaz

Dobrý den,

v unoru 2010 mi byl diagnostikován karcinom prsu a během predoperačních vyšetrení obří cysta leve ledviny a tumor prave ledviny. Podstoupila jsem tumorectomii prsu v breznu 2010, následně ozařování, v listopadu resekci cyst l.ledviny a v dohledne dobe mi bude s největší pravděpodobností ostraněna pr.ledvina. Opravdu není moje vina,že léčba trvá témeř rok. V lednu mi končí nemocenská a chtěla jsem požadat o invalidní duchod, přičemž nárok na starobní duchod mi vznikl 11.7.2010, tedy 5 měsícu po te, co mi byla diagnostokována výše uvedená onemocnění. Další zdravotní problémy není myslím třeba zminovat.  Mohu požádat o ID v lednu 2011?  Zdá se mi nespravedlivé být nucena žádat o starobní duchod, když na invlidní duchod je nárok do 65 let, proto, že preventivní prohlídky jsou po dvou letech a tudíž má onkologická onemocnění nebyla zjištěna dříve.

Děkuji za odpověd.

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Caudrová,

nerozumím tomu, proč jste nepožádala o starobní důchod v době splnění věkové hranice. Je pravděpodobné, že vzhledem k tomu, že máte nárok na starobní důchod, tak Vám ID nebude vyměřen. Vždy je výhodnější starobní důchod před ID. Doporučuji Vám proto co nejdříve o starobní důchod požádat, a to ještě před úpravou, která se nyní připravuje a bude platná od října 2011. Tato úprava bude pro průměrné příjmové skupiny méně výhodná, než je současný stav.

S pozdravem Václav Krása