Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

invalidni duchod

Autor libor kubla
Předmět invalidni duchod
Dotaz

Dobry den pane Krasa

Chtel bych od vas poradit.Dne 10.2.2009 mi byl priznan PID.Jsem po operaci limitovane radio scapho lunatni deze pro tezkou radiocarpalni arthrozu leve ruky.V mesici breznu 2010 jsem byl na kontrole ve FN v Olomouci.Po vysetreni mi lekari dali zpravu s tim ze jde o stav trvaly proto neni mozne koncetinu zatizit.Je omezena funkcnost a uchopova schopnost ruky.Napsal jsem Vam to proto ze dne 27.4:2010 mi byl PID odebran a ze smichem do obliceje lpk mi bylo receno a to do slova bohuzel Vas pane Kubla nepotesim jste zcela zdrav.Myslim si ze takove jednani je nepripustne a ta doktorka na tom miste nema co delat.Nevim jak mam dale reagovat a proto bych chtel od Vas radu.  Predem Vam moc dekuji za odpoved.

Odpověd na dotaz:

Vážený pane Kublo,

doporučuji Vám, abyste postupoval takto.

Od 1. ledna 2010 mohou žadatelé o důchod podat proti rozhodnutí České správy sociálního zabezpečení námitky. Až dosud bylo rozhodnutí ČSSZ konečné a jedinou možnost obrany představovala soudní cesta. Podání námitek však není zcela bez úskalí. Pokud žadatel námitky neuplatní, nemůže se později obrátit na soud a žádat soudní přezkum rozhodnutí ČSSZ. Soud by takovou žádost odmítl s odůvodněním, že žadatel nevyčerpal všechny možnosti obrany. Lhůta pro podání námitek také není příliš dlouhá – námitka musí být uplatněna do 30ti dnů od doručení rozhodnutí o důchodu a žadatel ji musí zaslat přímo ČSSZ. Pokud ji omylem zašle soudu, nikoli ČSSZ, riskuje, že 30ti denní lhůta uplyne marně. Soud totiž nemá povinnost postoupit omylem doručenou námitku správnému adresátovi. Po uplynutí lhůty už není šance na jakoukoli změnu.

Zároveň si můžete stěžovat na chování lékařsky posudkové komise. Stížnost na její chování odešlete na odbor posudkové služby MPSV ČR, Karlovo nám. 1, 120 00 Praha 2.

S pozdravem Václav Krása