Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

invalidní důchod

Autor Jitka
Předmět invalidní důchod
Dotaz Dobrý den, mám postiženou dceru s DMO - spastická kvadruparéza s větším postižením DK a lehká mentální retardace. Dceři bude v 13.září 18 let , bylo mi doporučeno podat žádost o invalidní důchod z mládí. Dnes jsem byla s dcerou u posudkového lékaře a ten rozhodl. Jedná se o DNZS, jehož příčinou je DMO- spastická kvadruparéza s větším postižením DK. Chůze je s vadným stereotypem v semiflekční postuře, s pomocí FH nebo trekových holí. Je i postižení intelektuv rámci lehké mentální retardace. Navštěvuje speciální školu v Kraslicích s dobrým prospěchem. T.č. zhoršeno chování, prohloubeny pubertální rozlady. Posuzuji jako středně těžké funkční postižení, s přihlédnutím k lehké mentální retardaci horní hranici MPPS. Neposuzuji jako invaliditu z mládí, nejedná se o úplnou neschopnost přípravy k jakémukoliv pracovnímu uplatnění. KLP považuji za neúčelnou, případnou změnu zdrav. stavu řešit žádostí o změnu stupně invalidity. posudkový závěr : z důvodu dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu poklesla jeho pracovní schopnost o 60%. posuzovaná je schopna po vzniku invalidity II. stupně vykonávat soustavnou výdělečnou činnost jen s podstatně menšími nároky na kvalifikaci. Dceru vozím každý den do speciální školy do 9. ročníku v Kraslicích asi cca 7,5 km . Já jsem po těžkém porodu po třech operacích s trvalými následky v invalidním důchodu . Manžel je po dvou operacích páteře na vozíku , máme 6 letého syna . Jediná škola je obor vzdělání PRAKTICKÉ ŠKOLY DVOULETÉ bez výučního listu v Karlových Varech vzdálené 30 km . Autobusem to nepřipadá v úvahu dcera má problém s orientací. Internát nebo Jedličkův ústav kde jsou učební obory by psychicky nezvládla. Já s manželem fyzicky ani finančně také ne ani jednu variantu. Pan posudkový doktor mi řekl zajistit školu na pomocné práce a pak, že může jít třebas jako pomocná síla do kuchyně. Ale to nezvládne sotva vydrží stát , nemluvím o tom že jde o FH tak 100 m , nyní používáme chodítko, kde si může sednout a odpočinout. Sami jsme si úmyslně zdravotní problémy neudělali , dcera se narodila předčasně má to od narození . Prosím o radu jak máme teď postupovat Jelikož mi bylo řečeno , že i když má schválen 2. stupeň tak nebude vyplacen kvůli době pojištění. Váš dotaz bude zpracován a zodpovězen co nejdříve, obvykle do 24h. Za zodpovězení dotazu si neúčtujeme žádné poplatky. Moc moc děkuji :-)

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Jitko,

nerozumím, proč Vaše dcera by neměla obdržet II. stupeň ID, protože nesplňuje dobu pojištění. Vaše dcera navštěvuje školu, to znamená, že z tohoto důvodu je sociálně pojištěna. Problém však je v tom, že přiznání II. stupně ID znamená, že bude zdravotně pojištěna, ale musela by si doplácet alespoň minimální sociální pojištění, pokud by nenastoipila do zaměstnání.

Doporučuji Vám, abyste hned po obdržení rozhodnutí podali námitku. Námitka se podává prostřednictvím OSSZ, které vydalo rozhodnutí a adresuje se na ČSSZ, křížová 25, 155 00 Praha 5. Do námitky uveďte, že nesouhlasíte s rozhodnutím posudkového lékaře, protože dcera není schopna se vyučit žádnému oboru. Není schopna samostatně někam docházet či dojíždět, vlastně to co jste napsala v dotazu. Námitku musíte podat do 30 dnů od doručení rozhodnutí.

S pozdravem Václav Krása

Budu rád, pokud mi rozkliknete reklamu na mém webu www.vaclavkrasa.cz. Děkuji