Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

Invalidní důchod

Autor Jan Novák
Předmět Invalidní důchod
Dotaz Dobrý den p. Kráso, při pročítání Vašich odpovědí je zmiňováno, že přiznání invalidního důchodu je nutné mít aspoň půl roku nemocenskou. Mám částečný invalidní důchod 1 st. od roku 1996, za posledních 10 let se mi zhoršil zdr.stav: revmatoidní artritida III/b-c. Pracuji na vrátnici. Chápu správně, že pokud nebudu na nemocenské, nemá smysl žádat o zvýšení inv. stupně?

Odpověd na dotaz:

Vážený pane Nováku,

myslím, že to tak není úplně správně, protože pokud již jste příjemcem ID I. stupně a důchod pobíráte dlouho, tak je zřejmé, že mohlo dojít ke zhoršení Vašeho zdravotního stavu. To znamená, že ve Vašem případě, nemusí být splněna podmínka dlouhodobé pracovní neschopnosti, i když by dlouhodobá pracovní neschopnost významně pomohla ke stanovení vyššího stupně ID. Přesto si můžete požádat o vyšší stupeň ID pro zhoršení zdravotního stavu. Ještě Vás upozorním, že vzhledem k tomu, že Vám byl důchod vyměřen v roce 1996 jako ČID, tak případné zvýšení důchodu na ID II. stupně se nijak neprojeví ve výši vypláceného důchodu. Tehdejší ČID odpovídá dnešnímu ID II. stupně. Pro Vás by mělo smysl pouze přiznání ID III. stupně a vzhledem k tomu, že pracujete, si nejsem jistý, zda obhájíte důvody k přiznání ID III. stupně.

S pozdravem Václav Krása

Budu rád, pokud mi rozkliknete reklamu na mém webu www.vaclavkrasa.cz. Děkuji