Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

Invalidní důchod

Autor Karel N. Novák
Předmět Invalidní důchod
Dotaz

Dobrý den pane Kráso,

chtěl jsem se zeptat jak se bude posuzovat žádost o ID

pokud bude podána příští rok, ale invalidita vznikala prokazatelně tento rok?

Bude to podle nového zákona nebo stávajícího, zejm výše důchodu?

Děkuji Novák

 

Odpověd na dotaz:

Vážený pane Nováku,

předal jsem Váš dotaz k zodpovězení JUDr. Hutařovi z poradny NRZP ČR.

Václav krása

 

Vážený pane Nováku,

ve Vašem případě bude zřejmě záviset na tom k jakému termínu bude stanoven vznik invalidity. Z Vašeho dotazu usuzuji, že jde o zhoršování zdravotního stavu. Jak současná, tak připravovaná vyhláška zpravidla rozlišuje u jednotlivých postižení tři až čtyři stupně závažnosti z nichž první a někdy ani druhý nemají za následek vznik invalidity. Pokud by tedy šlo ve Vašem případě o to, že vývoj postižení dosáhne stupně invalidity až v příštím roce, bude se posuzovat invalidita podle předpisů platných od 1.1. 2010. Pokud se týká výše důchodu, promítne se nová koncepce do výše procentní výměry. Ta bude činit u invalidity III. stupně 1.50 % za každý rok pojištění, to je stejně jako dosud u PID. U invalidity II. stupně 0.75 %, to je stejně jako dosud u ČID. U invalidity prvního stupně bude činit procentní výměra pouze 0.50 % a bude tedy o proti dosavadní ČID o jednu třetinu nižší. Uváděná procenta se vztahují k výpočtovému základu.

S pozdravem

JUDr. Jan Hutař