Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

Invalidní důchod

Autor Hana Šimandlová
Předmět Invalidní důchod
Dotaz

Hezký den, v roce 1992 jsem měla úraz, který vznikl pádem z kola - došlo k fraktuře base lební, pohmoždění mozku, zlomená žebra a klíční kost. Nejhůře dopadla hlava, zůstaly mi trvalé následky, z čehož nejhorší je nepřetržitý tinitus v levém uchu, ztráta sluchu v levém uchu, zcela poškozené vestibulární ústrojí vlevo.  Po téměř roce pracovní neschopnosti jsem nastoupila zpět do zaměstnání na poloviční úvazek a snažila se začlenit zpět do normálního života. I když sportovní a společenské akce pro mě byly naprosto nedostupné.Pobyt v hlučnějším prostředí /stačila i debata několika lidí/  mi způsoboval zintenzivnění šumu v uchu, závratě, obrovskou únavu. Po pár letech, abych nepřišla o svojí práci jsem začala opět pracovat na plný úvazek. Nějaký čas to celkem šlo, ale s přibývajícími roky /53 let/ jsem začala pociťovat, že i pracovní povinnosti jsou pro mě víc a víc zatěžující. I přesto jsem vydržela, nemarodila jsem často, protože mi bylo řečeno, že sluch a rovnováhu mi už nikdo nevrátí a šumění v uchu nikdy nezmizí. Pracuji tedy na plný úvazek, každý den po práci ale přijedu domů, musím si hodinu až dvě odpočinout v klidu a tichu, abych byla schopná fungovat dál. Přibližně 10 let navštěvuji psychiatra, užívám antidepresiva a prášky na spaní, bez kterých bych se šuměním v uchu, které v nočním tichu vnímáte ještě intenzivněji, vůbec nespala. Po mnoha zváženích jsem se rozhodla se svojí ošetřující lékařkou, že si podám žádost o invalidní důchod s tím, že pokud mi bude schválen a já budu mít alespoň nějakou finanční jistotu, budu si moci dovolit snížit pracovní úvazek. Bohužel, bylo mi řečeno, že bych na tom musela být ještě hůř a pracovní úvazek si již snížit, potom by se s tím dalo něco dělat /dosáhla byc na stupeň I, zatím mám pokles pracovní neschopnosti pouze o 25%. Ve svém okolí znám však plno lidí, kteří důchod dostali v loňském roce pouze s jednou diagnozou, pracují na plný úvazek a peníze od státu mají pouze na přilepšenou. Tak si říkám, jak je to možné? Jsem člověk, který nikdy peníze státu nevyužíval, snad až na rodinné přídavky na jedno dítě, mrzí mě, že v tomto systému vám lékař, který vás vůbec nezná a ani ho nezajímá nějaké vaše vyjádření, šmahem od stolu přidělí nějaká procenta a je hotovo. Věřte mi, že bych byla raději zdravá a fungovala ve všech sférách života naplno.

 

 

 

 

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Šimandlová,

máte možnost podat námitku proti rozhodnutí, případně, pokud neuspějete s námitkou, tak podat správní žalobu. Obávám se však, že pokud neslyšíte na jedno ucho, tak že opravdu se svou žádostí neuspějete.

S pozdravem Václav Krása