Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

Invalidní důchod

Autor Petr Hubálek
Předmět Invalidní důchod
Dotaz Dobrý den, přišel jsem o invalidní důchod, protože se nevejdu do tabulek a přestože si myslím, že bych nárok na něj měl mít. Jsem totiž cca 8x do roka nemocný, tak na 14 dní (z důvodu infekce v hlavě). Jsem totiž po těžkém polytraumatu hlavy z pohmožděním mozku. Prodělal jsem 2 záněty mozku. Nemám čelní kost a proběhla plastika čelních dutin. Každá infekce (i rýma, chřipka, angína) je pro mě nebezpečná jsem vždy hospitalizován. Beru dlouhodobě chemoterapeutika Ciplox 500. Chci se zeptat, od kdy přichází v platnost nový zákon na posuzování invalidity. Za odpověď předem děkuji. Petr Hubálek

Odpověd na dotaz:

Vážený pane Hubálku,

žádný nový zákon ani vyhláška o novém posuzování invalidity není připravována a hned tak nebude. Mění se pouze posuzování nároku na průkaz OZP. Ve Vašem případě by asi stálo za to podat námitku proti nepřiznání ID a pokud byste neuspěl v námitkovém řízení, tak připadá v úvahu správní žaloba, která se podává ke Krajskému soudu. U správní žaloby v sociálním zabezpečení se neplatí poplatky a není třeba advokát. Jinou cestu, jak se pokusit získat ID nevidím.

S pozdravem Václav Krása

Vážený pane, rád jsem Vám poradil, a pokud budete opět potřebovat mojí radu, můžete se na mě kdykoliv obrátit s dotazem. Dovoluji si Vás poprosit také o pomoc. Národní rada osob se zdravotním postižením ČR, jejíž jsem předsedou, se v souvislosti s neustálým snižováním podpory státu, dostala do velmi složité finanční situace. Má povolenou sbírku. Pokud byste mohl Vy osobně, nebo někdo z Vašich blízkých přispět jakoukoliv částkou na tento sbírkový účet, velmi by nám to pomohlo při další důsledné obhajobě práv a zájmů osob se zdravotním postižením a jejich blízkých.

Číslo účtu je: 248896031 / 0300. Podrobnosti ke sbírce najdete na webu www.nrzp.cz. Předem Vám děkuji za Vaši snahu nám pomoci.