Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

invalidní důchod

Autor martas-kelly
Předmět invalidní důchod
Dotaz Zdravím pane Kráso ráda bych se Vás zeptala zda nevíte jak to je u invalidního důchodu. Dnes mi nečekaně přiznali invaliditu 1.stupně, splňuji podmínku pojištění tím, že jsem odjakživa pečovala o děti - po mateřské jsem přešla do pečováku a atd což u všech dětí mě to kryje. Nechápu jaký teda důchod mi budou posílat a z čeho to budou počítat? Potom se chci zeptat jak to chodí u dětí? Můj syn má teprve za 10 dní 18let a dnes mu přiznali 2.stupeň invalidního důchodu. Jak to je u lidí co jsou postižení od dětství? Z čeho to počítají jim? Nebo nechají syna bez prostředků? Omlouvám se a děkuji za odpověď

Odpověd na dotaz:

Vážený pane Kelly,

důchod u osob, které nepracovaly se počítá z tzv. všeobecného vyměřovacího základu, který se stanoví z průměrných příjmů za rok předcházející roku výpočtu důchodu, přičemž se přihlíží k délce doby pojištění. U dětí, kterým je stanoven důchod pro invaliditu z mládí, což je případ Vašeho syna, se vychází také ze stejné výpočtové základny a procento výpočtu se stanoví ve výši 45 % tohoto vyměřovacího základu, což je rozdíl proti osobám, které pracují a mohou dosáhnout až na 60 % výpočtového zákloadu.

S pozdravem Václav Krása