Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

Invalidní důchod

Autor Milena
Předmět Invalidní důchod
Dotaz

 

Pane Kráso, prosím o radu na můj konkrétní dotaz.

Mám Generalisovanou úzkostnou poruchu ,klasifikovanou dle  přílohy k vyhl.č.359/2009Sb. Kapitola V - duševní poruchy, část 5, odst.5c - středně těžké funkční postižení s procentní mírou prac.schopnosti 35%. K tomu mi lékařka posudkové komise přičetla 10% bodů za migrény. Dohromady tedy mám 45% poklesu pracovní schopnosti, tedy stále 1.st.ID.

Mám šanci získat ID 2.stupně? Dle vyhlášky asi nikoliv. 50% až 69% nejsou uvedeny.

3.st.ID - 70% je v tabulce uveden jako těžké postižení.

Myslíte, že je nějaká šance na úpravu, aby byl zohledněn taky 2.supeň ID tj.50 až 69% míry poklesu pracovní schopnosti. Děkuji, že se na tabulku podíváte a návrh na změnu navrhnete i prosadíte. Určitě by to uvítalo více pacientů s touto duševní chorobou.

Děkuji , s pozdravem Milena.

 

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Mileno,

nemám pro Vás dobrou zprávu. Myslím si, že v nejbližší době nebude změněna vyhláška č. 359/2009 Sb., kterou se stanoví míra invalidity, i když si myslím, že by to bylo potřebné. Tudíž také zvýšení Vašeho ID na II. stupeň je, bez zhoršení zdravotního stavu, nereálné.

S pozdravem Václav Krása