Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

Invalidní důchod

Autor Jirka
Předmět Invalidní důchod
Dotaz Dobrý den prosím o radu. Nedávno jsem si chtěl zažádat o invalidní důchod. Je mi 27 let posledních 7 let se lečím u psychiatra s depresemi, s úzkosti atd. nemohu být mezi lidmi.Měl jsem ústavní PL a ambulantní PL. Jsem mnoho let evidován UP. Ještě nikdy jsem nepracoval. Doktorem mi bylo řečeno že mi může být přidělen inv. důchod ale nebudu pobírat peníze, že nemám sociální zabezpečení. Že mi to nemají z čeho vypočíst. Otázka 1.: Započítává se evidence na ÚP do soc. zabezpečení? Otázka 2.: dá se třeba nějak doplatit soc. zabezpečení? Otázka 3.: Mohu být inv. důchodce a nepobírat peníze? Děkuji za odpověd a přeji úspěch v nadcházejících volbách.

Odpověd na dotaz:

Vážený pane Jirko,

skutečně je tomu tak, že při přiznání ID je potřeba mít určitý počet odpracovaných let. Ve Vašem případě by to mělo být 5 let. Evidence na ÚP je do věku 55 let započítávána do nároku na starobní důchod pouze v délce jednoho roku. Je možné částečně doplatit pojištění, ale obávám se, že nelze doplatit takovou dobu, která Vám chybí. Pokud jste studoval, tak by se měla počítat ještě doba studia. Doporučuji Vám tudíž jednat s OSSZ a pokud by Vám chyběly odpracované  jeden nebo dva roky, tak se zkusit dopmluvit o doplacení pojištění. Skutečně může být přiznán ID bez toho, aniž by byla vyplácena jakákoliv částka.

Děkuji za přání k úspěchu ve volbách.

S pozdravem Václav Krása