Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

Invalidní důchod

Autor Denisa
Předmět Invalidní důchod
Dotaz Dobrý den, mám dotaz ohledně dcery (17 let). Ve 13 letech ochrnula po očkování (hepatitida B). Nyní,po 4 letech je její zdravotní stav následující: chodí špatně o berlích,částečně plegická LDK, PDK s poruchami termického čití a trofickými poruchami,ulcerozní kolitida,je pár měsíců po operaci skoliozy (80 stupňů) a s částečně ochrnutým močovým měchýřem. Byla uznána osobou těžce zdravotně postiženou s průkazkou ZTP/P a příspěvkem na péči v nejvyšším stupni. V 18 letech má být přehodnocována, má nárok (v případě,že ji bude příspěvek třeba i částečně odejmut) žádat o invalidní důchod? Děkuji za odpověď. D.P.

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Deniso,

invalidní důchod nemá žádnou souvislost s PnP. Doporučuji Vám ještě před dovršením 18 let Vaší dcery, aby si požádala o invalidní důchod z mládí. Pokud by tak učinila později, potom by musela mít nějakou odpracovanou dobu, studium a nebo podobně. Žádost může podat okamžitě a podává se na OSSZ. Nejlépe bude, když Vám k tomu napíše doporučení její ošetřující lékař.

S pozdravem Václav Krása

Vážená paní, rád jsem Vám poradil, a pokud budete opět potřebovat mojí radu, můžete se na mě kdykoliv obrátit s dotazem. Dovoluji si Vás poprosit také o pomoc. Národní rada osob se zdravotním postižením ČR, jejíž jsem předsedou, se v souvislosti s neustálým snižováním podpory státu, dostala do velmi složité finanční situace. Má povolenou sbírku. Pokud byste mohla Vy osobně, nebo někdo z Vašich blízkých přispět jakoukoliv částkou na tento sbírkový účet, velmi by nám to pomohlo při další důsledné obhajobě práv a zájmů osob se zdravotním postižením a jejich blízkých.

Číslo účtu je: 248896031 / 0300. Podrobnosti ke sbírce najdete na webu www.nrzp.cz. Předem Vám děkuji za Vaši snahu nám pomoci.