Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

Invalidní důchod

Autor Michaela Janikova
Předmět Invalidní důchod
Dotaz Dobrý den pane Krása . Chtěla jsem se zeptat nedávno jsem měla 1.stupeň invalidního důchodu který činil 5786kč. Teď my přiznali 2.stupeň mám 60% invalidity a činí my stejná částka invalidity 5786kč . Je toto možný ? Je mi je 23let a nikdy jsem nepracovala hned po škole jsem šla do invalidního důchodu kterou jsem ani nemohla dokončit kvůli mé nemoci. Předem děkuji za odpověď s pozdravem Janíková Přeji příjemný den

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Janíková,

ano, je to v pořádku, v souladu se zákonem. Důchod Vám byl vyměřen před 1. 1. 2010, kdy byly ještě jen dva stupně ID, a to ČID a PID. Od 1. 1. 2010 platí nová úprava, která stanoví tři stupně ID. Vzhledem k tomu, že Vám byl důchod vyměřen ještě při platnosti staré úpravy, tak přechodem na II. stupeň Vám zůstává stejná částka. Není možné stanovit jiný vyměřovací základ, než ten, z kterého Vám byl ID vypočítán.

S pozdravem Václav Krása

Vážená paní, rád jsem Vám poradil, a pokud budete opět potřebovat mojí radu, můžete se na mě kdykoliv obrátit s dotazem. Dovoluji si Vás poprosit také o pomoc. Národní rada osob se zdravotním postižením ČR, jejíž jsem předsedou, se v souvislosti s neustálým snižováním podpory státu, dostala do velmi složité finanční situace. Má povolenou sbírku. Pokud byste mohla Vy osobně, nebo někdo z Vašich blízkých přispět jakoukoliv částkou na tento sbírkový účet, velmi by nám to pomohlo při další důsledné obhajobě práv a zájmů osob se zdravotním postižením a jejich blízkých.

Číslo účtu je: 248896031 / 0300. Podrobnosti ke sbírce najdete na webu www.nrzp.cz. Předem Vám děkuji za Vaši snahu nám pomoci.