Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

Invalidní důchod

Autor Emil
Předmět Invalidní důchod
Dotaz

Dbrý den,

nedávno mi bylo diagnostikována cukrovka prvního typu - píchám si inzulín,

mám nárok na ČID?

Děkuji

Odpověd na dotaz:

Vážený pane Emile,

vzhledem k nepřítomnosti pana předsedy Václava Krásy jsem převzala Váš dotaz k vyřízení a sděluji následující.

V současné době je pro nárok na plný invalidní důchod pokles schopnosti soustavné výdělečné schopnosti daný zdravotním stavem nejméně  o 66% (hranice pro částečný důchod je 33%)
Podle přílohy č.2 vyhlášky 284/1995 Sb, která stanovuje procentní míry poklesu schopnosti soustavné výdělečné činnosti  je diabetes   mellitus  možné zařadit do 4 kategorií: 
DM kompenzovaný dietou či léky, bez komplikací 5-20%
DM kompenzovaný dietou, léky či inzulinem, s lehkými komplikacemi 25-40%
Těžko kompenzovatelný DM s metabolickým kolísáním a rozvinutými komplikacemi 50-70%
DM s těžkými komplikacemi 80%     
 
DM kompenzovaná inzulínem tedy bude hodnocena mezi 25 a 40% , přičemz na ČID je třeba nejméně 33%. Nárok na ČID je tedy dán nikoliv používáním inzulínu, ale přítomností komplikací, na základě kterých bude přiznáno bodové hodnocení v horní části příslušného rozmezí.
S pozdravem.
Mgr. Ivana Šťastná
poradce NRZP ČR
tel: 266 753 422