Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

Invalidní důchod

Autor Marek
Předmět Invalidní důchod
Dotaz

Dobrý den,mám na Vás dotaz ohledně výplaty invalidního důchodu.Dne 6.6.2012 jsem podal žádost o ID,dne 30.8.2012 mi byla žádost u LPK zamítnuta.Poté jsem podal námitku k ČSSZ,kde mi byl stanoven termín nového posudku u LPK na 4.12.2012.Zde bylo mým námitkám vyhověno a byl jsem uznán invalidou 1.stupně.Lékařka mi ale do posudku napsala vznik invalidity od 12.11.2012 (toho dne proběhlo další z mnoha vyšetření).Od toho se odvíjela i výplata,protože na ČSSZ vzali v potaz datum vzniku invalidity.Při podání žádosti 6.6.2012 mi bylo řečeno,že pokud bude důchod uznán,dostanu výplatu zpátky od tohoto data.Můžete mi prosím poradit,jak to tedy je a v případě,že jsem v právu,jak mám postupovat?V dubnu jsem měl úraz páteře (na neschopence jsem  nebyl),ale bohužel se nacházím úplně bez finančních prostředků.Děkuji za odpověď,s pozdravem,Marek.

Odpověd na dotaz:

Vážený pane Marku,

myslím si, že je to v pořádku, tak jak bylo rozhodnuto. Pro datum přiznání ID platí to datum, kdy dle vyšetření byla uznána vaše invalidita, to je pravděpodobně toho 12. 11. Mohl byste podat soudní žalobu, ale osobně bych Vám ji nedoporučoval.

S pozdravem Václav Krása

Vážený pane,

rád jsem Vám poradil, a pokud budete opět potřebovat mojí radu, můžete se na mě kdykoliv obrátit s dotazem. Dovoluji si Vás poprosit také o pomoc. Národní rada osob se zdravotním postižením ČR, jejíž jsem předsedou, se změnou zákona o loteriích, dostala do velmi složité finanční situace. Má povolenou sbírku. Pokud byste mohl Vy osobně, nebo někdo z Vašich blízkých přispět jakoukoliv částkou na tento sbírkový účet, velmi by nám to pomohlo při další důsledné obhajobě práv a zájmů osob se zdravotním postižením a jejich blízkých.

Číslo účtu je: 248896031 / 0300. Podrobnosti ke sbírce najdete na webu www.nrzp.cz. Předem Vám děkuji za Vaši snahu nám pomoci.