Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

invalidní důchod

Autor Irena Rájová
Předmět invalidní důchod
Dotaz Dobrý den,před rokem jsem měla autonehodu, kterou jsem nezavinila. Kromě otřesu mozku, zlomeného žebra a jiných "drobností" jsme utrpěla zlomeninu zánártních kostí, kterou mi operativně zafixovali dráty a po půl roce je opět vyndaly. Od té doby chodím s bolestí o francouzské holi a velmi se mi zhoršil můj psychický stav. Všechny tyto skutečnosti jsem řádně doložila OSSZ, která ale rozhodla, že postižení je 25% a tudíž nemám na nic nárok ani na částečný invalidní důchod, i když všechny lékařské zprávy potvrzují trvalé následky. Paní doktorka již při první schůzce mi řekla, že mohu pracovat a to že nemohu bez hole chodit je pouze můj problém a mám užívat léky od bolesti. Posudek od mého psychiatra vůbec nebrala v úvahu s tím, že je z roku 2011. Na dalším jednání, kdy jsem si žádala o invalidní důchod stejná lékařka /MUDr.Dundálková/ nový posudek od mého psychiatra, kde je jasně řečeno, že nemohu vykonávat dosavadní ale i jinou práci řekla, že pan doktor píše, že chodím na kontroly jen při zhoršení mého stavu a na mou odpověď, že jsem 3 měsíce měla nohu v sádře, navíc zdrátovanou a pak jsem jezdila skoro půl roku na rehabilitaci, ale i přesto jsem k panu doktoru Urubkovi chodila jednou za jeden a půl měsíce, mi neodpověděla. Prosím vás o radu. Bude mi padesát let, francouzskou hůl k pohybu potřebuji a léky od bolesti dlouhodobě užívat nemůžu. Jsem zoufalá a nevím si rady. Předem děkuji za odpověď. S pozdravem Irena Rájová

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Rájová,

v této věci Vám těžko poradím. Proti rozhodnutí o zamítnutí žádosti o ID můžete podat námitku a případně i správní žalobu. Doufám, že jste evidována na ÚP jako uchazečka o zaměstnání, aby Vám nenarůstal dluh na zdravotním pojištění a aby jste měla počítánu dobu do nároku na starobní důchod. Možná by Vám pomohlo najít si nějakou lehčí práci, protože byste možná se dostala i do psychycké kondice.

S pozdravem Václav Krása

 

Vážená paní, rád jsem Vám poradil, a pokud budete opět potřebovat mojí radu, můžete se na mě kdykoliv obrátit s dotazem. Dovoluji si Vás poprosit také o pomoc. Národní rada osob se zdravotním postižením ČR, jejíž jsem předsedou, se změnou zákona o loteriích, dostala do velmi složité finanční situace. Má povolenou sbírku. Pokud byste mohla Vy osobně, nebo někdo z Vašich blízkých přispět jakoukoliv částkou na tento sbírkový účet, velmi by nám to pomohlo při další důsledné obhajobě práv a zájmů osob se zdravotním postižením a jejich blízkých.

Číslo účtu je: 248896031 / 0300. Podrobnosti ke sbírce najdete na webu www.nrzp.cz. Předem Vám děkuji za Vaši snahu nám pomoci.