Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

Invalidita z dětství posouzena jako z dospělosti

Autor Kuba
Předmět Invalidita z dětství posouzena jako z dospělosti
Dotaz
(Dobrý den pane Kráso, moc si vážím Vaší práce, všeho co pro postižené děláte. Rád bych Vás také požádal o radu a budu moc vděčný, pokud budete moci věnovat trochu svého cenného času mému problému. Poslal jsem Vám včera na účet 305 Kč s variabilním symbolem 832938102 a popisem pro příjemce o-jakub@seznam.cz a zároveň nastavil trvalý příkaz do budoucna, víc momentálně zaslat nemůžu. Ale kliknul jsem vám na všechny reklamy na stránce. Tuto část mé zprávy případně před zveřejněním prosím smažte)
 
Je mi 24 let. Žádal jsem nyní o invalidní důchod, který mi byl sice přiznán (3. stupeň), ovšem s datem vzniku nároku v letošním roce. Svými zdravotními problémy ale trpím od útlého dětství (ve stále stejném rozsahu), což je naprosto nezpochybnitelně zdokumentované zprávami mnoha lékařů z mnoha nemocnic a ČSSZ měla všechny tyto podklady k dispozici a všechny mluví jasně - již od dětství jsem měl zdravotní problémy odpovídající 70% poklesu pracovní schopnosti.

Posudkový lékař mi své rozhodnutí odůvodnil tím, že jsem doteď denním studiem studoval střední školu (i když s extrémními obtížemi, mnoha opakováními ročníku z důvodu nedocházky způsobené nemocí, a podařilo se mi dostudovat jen díky nesmírné vstřícnosti a ochotě školy, která mi vytvořila individuální plán, díky kterému jsem nemusel do školy docházet. Posudkový lékař byl s těmito fakty obeznámen). 
Problém je, že toto rozhodnutí znamená, že se oficiálně nejedná o invaliditu z dětství, což znamená, že mám nárok jen na naprosto zanedbatelný důchod.
Připadá mi nelogické, když nyní LPS uznala, že moje problémy odpovídají 70% poklesu pracovní schopnosti, a stejnými problémy prokazatelně trpím už minimálně 15 let, že jsem nedostal uznanou invaliditu z dětství. Také mi to připadá morálně nesprávné, takto trestat člověka za to, že se alespoň snažil zapojit se do pracovního procesu, přes extrémní obtíže.

Bylo podle Vás rozhodnutí LPS, potažmo ČSSZ, správné? Pokud bych toto dal k soudu (možnost námitky jsem již vyčerpal), jaká je podle Vás šance na výhru?

Mnohokráte děkuji za Váš čas a moc si vážím toho, že jste si mojí zprávu přečetl.

Odpověd na dotaz:

Vážený pane Kučero,

bohužel smazat část dotazu není možné, takže se velmi omlouvám. Dovoluji si Vám poděkovat za Váš dar a vstřícnost vůči jiným potřebným, na které NRZP ČR sbírá peníze. Určitě sám máte prostředků málo.

Pokud jde o Váš dotaz, obávám se, že ta věc je složitější a bude těžko řešitelná. Vy můžete požádat, pokud prokážete, že Váš zdravotní stav byl již dříve takový, že Vaše ztráta pracovních schopností byla ve výši 70 %, o uznání invalidity až 3 roky zpětně. Pokud jde však o možnost přiznání invalidity z mládí, obávám se, že je to spíše na rozhodnutí paní ministryně, která může změkčit tvrdost zákona. Je velká škoda, že Vám nikdo neporadil dříve, abyste požádal o ID hned v 18 letech. Prosím, abyste mi podrobnosti i svaším rodným číslem, adresou, datem narození a podobně poslal na adresu v.krasa@nrzp.cz. Pokusím se s našimi právníky vymyslet, jak to udělat.

S pozdravem Václav Krása